fbpx
Saç dökülmesi Dr. Selçuk Yüce

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri!

Günde 100 adet saç teline kadar dökülme normal kabul edilmekte, bunun üzerindeki saç dökülmesi patolojik kabul görüp ileri tetkik ve tedaviye ihtiyaç duymaktadır.

Saç dökülmesi sadece erkeklerde mi görünür?

Saç dökülmesi kadın ya da erkek herkesin sorunu olabilmektedir. Erkeklerde dökülme önce alından ve tepe bölgesinden başlar. Saçsız alan giderek genişleyerek alın ve tepedeki saçsız kısımlar birleşir.

Saç ekimi için en önemli noktalar nelerdir?

Saç ekiminin en önemli parametresi doğal olmasıdır. Erkelerde ön saç çizgisinin düz ama hafif testere dişi görünümde olması gerekir. Ayrıca alnın her iki kenarından hafif girinti yapması gerekir. Saçların anatomik açıdan doğru bölgelerden çıkması saç ekimi planlamasında çok önem arz eder.

Saç ekimi süreci nasıl olur?

Saç dökülmesi yoğun olup artık işlem noktasına gelen hastaya önce muayene sonra planlama yapılması gerekir. Planlama yapılırken doğal bir ön saç çizgisi planlaması yapılması gerekir. Kişi karşıdan bakışta yapay bir görünüme sahip olması durumunda ekim yapılan köklerin tamamı dahi canlılığını korusa bile işlem başarısız olmuş demektir.

Kadınlarda ve erkelerde saç çizgisi nasıl olmalıdır?

Erkeklerde saç çizgisi alın ortasına doğru aşağı kavis yaparken, kenarlara doğru ilerledikçe saç içine doğru kavis yapmalıdır. Kadınlarda ise saç çizgisi kavis yapmaz. Düz ilerler. Kişinin yaşı, önceki saç çizgisi, ekilecek kök miktarı ve saç açıklığı oranı gibi birçok faktör bir arada değerlendirilip en uygunu planlanır.

Saç dökülmesi sonucu yapılan saç ekiminde hangi bölgeden saç almak daha uygundur?

Ankara saç ekimi için sıklıkla ense bölgesi donör olarak kullanılır. Yetersiz olması halinde kulak önüne kadar ilerlemek mümkündür.

Yeterinde donör bulunamaması durumda ne yapılmalıdır?

Daha önce saç ekimi uygulanması sonrası yetersiz  kıl varlığında sakal kılları, göğüs ön duvarı da kullanılabilmektedir. Kıllar tek tek 0,4-1 mm genişliğindeki mikro iğneler ile toplanır. Toplanan kökler saç teli içerme sıklığına göre sınıflandırılır. Örneğin bir kökten bir adet saç teli çıkar iken bir başka kökten 4 saç teli çıkar. Takdir edersiniz ki 4 kıl içeren kök daha kaliteli köktür. En öne doğallığı sağlamak amacıyla tek kıl olan kök ekilir. Ardından arka kısımlara doğru daha kaliteli olacak şekilde kökler ekilir.

Saç ekiminin önemli noktaları

Ankara saç ekiminde bir diğer önemli unsur da ekim yapılan kılların açılarıdır. Ön hattaki saçlar yaklaşık 45 derece açıyla çıkar, tepe kısmına doğru ilerledikçe saç açısı dikleşir ve tepe kısmında oval bir döngü oluşturur. Dolayısıyla ön kısmın ekimini daha açılı yapmak, tepeye doğru çıktıkça daha dikleşmek uygun olacaktır.

Saç ekiminde greft miktarı nasıl belirlenmelidir?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte vücudun yüzde 1 ine karşılık gelen alana (avuç içi genişliği ortalama vücudun yüzde 1’ine karşılık gelir) 3 bin kök ekimi yapılmalıdır. Kliniğimizde ortalama 4 bin -4 bin 500 kök ekimi yaparak daha iyi sonuçlar almaktayız. Saç ekimi Fue Tekniği ile uygulanmalıdır.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

Fue tekniği, çapı 0.4 mm-1mm arası değişen iğneler ile kökler alınması yöntemidir.  Alınan kökler bekletilmeden uygun alana ve doğru teknik ile ekilmektedir. Başarılı bir saç ekimi alım sırasında köklerin nazikçe alınması ve dışarıda çok bekletilmemesidir. Dışarda çok beklemiş köklerin sağ kalma şansı azalır. Bu da ekimin başarı şansını düşürür. Ortalama 4 bin -5 bin kök ekimi için bilimsel olarak önerilen süre 8-12 saattir. Kliniğimizde 6 -8 saat gibi bir sürede ekim yaparak optimal süreyi aşmadan başarılı sonuçlar almaktayız.

Saç dökülmesi ve saç ekimi sonrası süreç nasıldır?

Saç dökülmesi sonrası yapılan ekimin  3. gününde yıkama yapılmaktadır. Hastamıza bakım bilgisi verilmekte ve aynı gün bandaj ile taburcu edilmektedir. İlk 2 hafta önemlidir. Bu süreçte kıl köklerini travmatize etmemek gerekir. Kaşıma, aşırı masajlama gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.15-20. günde tüm kabuklar düşmesi sonrası hasta normal yaşantısına döner. 2. Ayda kılların bir kısmı düşer. Ardından canlı olan kıl köklerinden yeni sağlıklı saçlar çıkar.

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk Yüce Ankara’da bulunan kliniğinde Saç Dökülmesi tedavisi ve Saç Ekimi ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?