fbpx
göz altı torbaları, Dr. Selçuk Yüce, Estetik Cerrah

Göz Altı Torbaları

Göz altı torbaları ve göz kapağı torbaları kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine yol açar. Günümüzde bu sorun oldukça yaygın yaşanmaktadır. Kimi zaman sadece üst kimi zaman da sadece alt göz kapaklarındaki torbalanmalar aşırı düzeyde olmaktadır.

Göz Altı Torbaları Görüş Alanını Etkiler mi?

Göz Altı Torbaları kişinin görüş alanını yüksek oranda olumsuz etkiler. Dolayısıyla bu operasyon sadece estetik açıdan değil yaşam konforu açısından da önemlidir. Bu sorunun giderilmesi için de devreye göz torbaları ameliyatı (blefaroplasti) girer.

Bu problem ile sık karşılaşılır mı?

Blefaroplasti oldukça sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bu operasyon ile göz çevresindeki deri fazlalıklarının giderilmesi sağlanır. Aynı zamanda torbalanmaya yol açan fazla yağ dokusunun da ameliyat ile giderilmesi mümkündür. Göz altı torbaları sadece yaşa bağlı var olmaz. Yapısal olarak genç yaşlarda da sorun teşkil ettiği görülür.

Bu Operasyondan Sonra Göz Kapağı Fonksiyonları

Bu ameliyatın en önemli özelliklerinden biri de göz kapağı fonksiyonlarının yeniden doğal hareketlerine kavuşmasıdır. Genç ve yorgun olmayan bir yüz ifadesine yeniden kavuşmak isteyenler için söz konusu operasyonun ideal bir seçenek olduğunun altını çizmek gerekir. Cerrahi tedavi yöntemlerini tercih edenler oldukça memnun kalmaktadır. Bununla birlikte konforlu ve sıkıntısız bir iyileşme sürecinin yaşanması da tercih nedenlerinin başında gelir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Gözaltı torbalarının neden meydana geldiği de sıklıkla merak edilen hususlardan biridir. Kimi zaman göz altı torbalanmalarına koyu halkaların eşlik etmesi de söz konusudur. Bu durumda kişinin yüz ifadesi daha da olumsuz etkilenir. Genel olarak göz altı torbalanmalarına yol açan unsurları şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Yaşın ilerlemesi
 • Aşırı stresli ve aşırı yorgunluk içeren bir yaşam sürmek
 • Genetik faktörler
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Vücudun hormon dengesindeki değişimler
 • Düzensiz ya da kalitesiz uyku süreçleri yaşanması
 • Vücudun alerjik reaksiyon göstermesi
 • Kalp ya da böbrek hastalıkları

Elbette yukarıda sıralanan unsurlar ile birlikte aktif ya da pasif olarak sigara kullanımı da göz altı torbalarına neden olur ve bu nedenle sigara kullanımından uzak durmak gerekir.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Riskli Mi?

Hastalar göz altında oluşan torbalanmalardan kurtulmak istiyor olsa da ameliyat konusunda kararsız kalabilir. Öncelikle her ameliyatın kendi içerisinde bazı riskler barındırdığını ve hiçbir risk içermeyen bir ameliyatın olmadığını belirtmemiz gerekir.

Buna bağlı olarak göz altı torbalanmalarına yönelik olarak yapılan ameliyat da bazı riskler içeriyor. Ancak deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda risklerin minimum seviyeye ineceğini de belirtmeliyiz. Aynı zamanda hastanın ameliyat sonrasında belirtilen hususlara dikkat etmesi de söz konusu riskleri önlemek adına önem taşır.

Operasyon Sonrasında Göz Altı Torbaları Yeniden Oluşur Mu?

Öncelikle ameliyat ile göz altındaki fazla yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasının büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bu müdahale sayesinde dokular zayıflar ve yeniden yağ birikimi olma süreci uzar. Ancak hastanın yapısından kaynaklı olarak yeniden böyle bir problem ile karşılaşılması söz konusu olabilir.

Hastaların büyük bölümü yaşam boyunca yeniden ameliyat olma ihtiyacı hissetmez. Küçük bir grupta ise uzun yıllar sonrasında ameliyatın yeniden yapılmasının söz konusu olduğu gözlemlenmiştir. Genel olarak bakıldığında etkisi son derece uzun olan bir tedavi yöntemidir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Görme Fonksiyonlarını Etkiler Mi?

Blefaroplasti operasyonunda gözlere hiçbir şekilde müdahale edilmez. Buna bağlı olarak da görme bozuklukları yaşanması gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyatta sadece göz kapaklarına kesi uygulanır ve yağ dokusu ile deriye bir müdahale gerçekleştirilir.

Gözlerin ve görme fonksiyonlarının bu operasyondan etkilenmesi tıbben de mümkün değildir. Kesi uygulanan bölgeler göze yakın olsa da göz organının etkileneceği bir müdahalenin yapılmadığının altını çizelim.

Göz Altı Torbası Ameliyatından Önce Hangi Kontrolleri Yaptırmak Gerekir?

Göz altı torbalarından kurtulmak isteyen ve bu ameliyattan faydalanacak olan hastaların öncelikle bazı kontrolleri yaptırması gerektiğini belirtelim. Hangi kontrollerin yapılması gerektiği sorusunun yanıtını ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Kronik göz kuruluğu
 • Hipertansiyon
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanma durumu
 • Sjögren sendromu
 • Alerjiler

Bu kontrollerin sonucu söz konusu operasyonun çok daha doğru şekilde planlanmasını ve gerçekleştirilmesini sağlar.

Göz Altı Torbaları Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Göz altı torbası ameliyatlarından sonra iz kalmaz. Çünkü özel dikişler kullanılır ve kirpik dipleri gibi görünmeyen bölgelere kesi uygulanır. Bu nedenle özellikle ameliyattan birkaç ay sonra net bir şekilde görünen izler olmaz.

Hafif bir iz görünümü ortaya çıksa da zaman içerisinde ten rengini alır ve görünümü çok yüksek oranlarda hafifler. Bu nedenle iz kalacağı endişesi ile göz altı torbaları ile yaşamak zorunda hissetme gereği yoktur.

Operasyon Süreci

Hastaların göz altı torbaları için ameliyata alınmadan önce detaylı bir şekilde muayeneden geçmesi gerekir. Bu muayene sırasında göz çevresinde ne oranda deri sarkmasının olduğu incelenir. Bununla birlikte deri altında bulunan yağ miktarının da doktorunuz tarafından değerlendirilmesi mümkündür.

Bu muayenede göz çevresinde bulunan kaslarda gevşeme belirtilerinin olup olmadığının incelenmesi de sağlanır. Tüm bu bilgiler ışığında en ideal tedavi seçeneği belirlenip, ardından operasyon planlaması yapılarak ameliyat aşamasına geçilir.

Göz altı torbaları ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleşir. Ortalama 2 saat sürer.

Operasyon Sonrası

Çok sayıda kişi göz altı torbalanmalarından ciddi düzeyde şikayet etmektedir. Ancak yine de ameliyata ve ameliyat sonrasına dair endişeler olduğu gözlemlenmektedir. Oysa günümüzde gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile göz çevresinde gerçekleştirilen ameliyatların ardından hastaları çok zorlayan iyileşme dönemleri yaşanmamaktadır.

Son derece konforlu bir iyileşme süreci yaşandığını rahatlıkla söylemek mümkün. Elbette ameliyatın ardından dikkat edilmesi gereken hususlar da mevcuttur.

Operasyon Sonrasına Ve İyileşme Döneminde Bilinmesi Gerekenler

 • Ameliyatın ardından göz kapaklarında ödem, şişlik olması son derece normaldir. Ödemin fazla olmasını önlemek için soğuk kompres uygulamak gerekir.
 • Hastalar ameliyatın ardından şişliklerin daha az olmasını sağlamak adına yüksek bir yastıkta yatmalıdır.
 • Operasyon sonrasında hastanın çok hafif bir ağrı hissedilmesi mümkündür.
 • Dikişlerin alınma zamanı operasyonu takiben 4 -5 gün sonrasıdır.
 • Hastaların günlük yaşama dönme süresi yaklaşık 1 haftadır. Ancak bu süre her hastada aynı olmaz. Daha kısa ya da daha uzun süre sonra gündelik yaşama dönülmesi de söz konusudur.
 • Hastalar ameliyatın ardından hemen torbaların görünümünü net bir şekilde gözlemleyemez. Bunun nedeni ise bu bölgede ödemin olmasıdır.
 • Ödemin tamamen geçmesi ise 4-5 haftayı bulur.
 • Ameliyatın ardından ilk 2 hafta bazı açılardan kritiktir. Bu nedenle söz konusu süre boyunca ağır kaldırmaktan ve yoğun spor yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Gün içerisinde öksürme ya da hapşırma gibi hareketlerden kaçınmak gerekir. Tuvalette ıkınmaktan da kaçınılmalıdır.
 • Deniz, havuz gibi ortamlardan enfeksiyon riski nedeniyle uzak durulması gerekir.
 • İyileşme tamamlanana kadar sauna ve hamam gibi sıcaklık seviyesi yüksek olan yerlere de gidilmemelidir.
 • Doktor tarafından belirtilen kontrol zamanlarını aksatmamak önem taşır.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi göz kapağı estetiği operasyonunda da karşılamamaktadır.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Fiyatları

Göz altı torbaları ameliyat fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size detaylı bilgi ve ortalama bir fiyat bilgisi verecektir.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Kişi ameliyat olmaya karar verdiği takdirde işlemin yapılacağı gün gelmesi yeterli.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olmayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde Göz Altı Torbaları Ameliyatı ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?