fbpx

Burun Estetiği

Burun estetiği yani rinoplasti, yüzde en anlamlı değişiklik yapan, görüntü ve fonksiyon olarak estetik cerrahide önem verdiğimiz operasyonların başında gelmektedir. Bu ameliyatı olmuş bir hasta, görüntü olarak memnun olması durumunda özgüveni artacağı için sosyal anlamda da kendini daha iyi hissedecektir.

Burun estetiği ameliyatı yüzdeki simetrinin, harmoninin, doğal ve güzel görünmenin anahtar dokunuşudur. Bu nedenle rinoplasti demek estetikli demek değildir, aksine normal olan, doğal olandır, güzel olandır.

Burun estetiği ameliyatı nedir?

Bu operasyonu iki başlıkta değerlendirmekte yarar görüyorum. Birincisi; burun, en önemli nefes alma organımız, dolayısıyla burun ameliyatı geçirmiş bir hastanın rahat nefes alması gerekmektedir. Aynı zamanda yüz estetiğinde burun çok önemli yer teşkil eder.

Rinoplasti için neden Estetik Cerrah tercih edilmeli?

Hastaların net olarak bilemediği ama çok fazla merak uyandıran ve en çok sorulan sorudur. İlk önce bu uzmanlık alanı sahibi kişiler zaten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında eğitim almış hekim grubudur. Asistanlık yıllarından beri bir çok ameliyata ilk etapta gözlemci olarak daha sonra operatör olarak katılmışlardır. Çok fazla vaka sayısına sahip olup hem nefes hem de görüntü sorununu çözebilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Diğer branşlar uzmanlıklarını aldıktan sonra kurslar yardımı ile bu alana dahil olmuş hekim grubudur.

Burun estetiğinde nefes alamama problemi de çözümlenebiliyor mu?

Burun görüntüsü ne kadar iyi ise yüz estetiği o kadar iyidir. Nefes sorunu ile gelen tüm hastalarıma aynı bilgiyi veriyorum. Sadece burun estetiği ameliyatı ya da sadece burnun içi ameliyatı ayırımı yoktur .Aynı seansta ikisinin de yapılması mümkündür.

Çünkü burunun sadece içini ameliyat ettiren hastaların 2/3 ü yıllar içinde tekrar nefes sorunu yaşamaktadır. Tam zıttı olarak sadece burun dışı yani burun estetiği ameliyatı yaptıran hastalar ise iyi nefes alamıyor ise mutsuz olmaktadır. Ama hem estetik hem de burun içi düzeltilen hastalarda sonuçlar daha yüz güldürücüdür.

Ankara burun estetiği ameliyatı için geldiğinizde bilin ki  bütünsel bir yaklaşım göstererek ameliyat olacaksınız.

Burun estetiği ameliyat adı altında yapılan dokunuşlar da nefes almanızı sağlayacaktır. Sonuç olarak doğal ve yüzünüze yakışan bir burnunuz olacak. Aynı zamanda nefes sorunu varsa artık bununda çözümlenmiş olduğunu hissedeceksiniz.

Rinoplasti ameliyatı öncesi

Burun ameliyatına karar vermeden önce iyi bir fizik muayene yapmak çok kıymetlidir. Estetik cerrah eşliğinde iyi bir muayene ve konuşma anlamlı olacaktır.

Fizik muayeneye uygun olarak size nasıl bir burun şekline sahip olacağınız anlatacaktır. Bu süreçte daha önce yapılmış olan hasta  öncesi sonrası fotoğraflar üzerinde konuşmak çok değerlidir.

Burun estetiği ameliyatında en önemli nokta hasta ve hekimin aynı fikre sahip olmasıdır. Bu doğrultuda ameliyata karar vermek en uygun olanıdır.

Burun estetiği ameliyatı kişiye özgü olmalıdır. Her hastaya aynı işlemi yapmak doğru olmadığı gibi kişinin bir başkasının burnuna benzemek istemesi de çok doğru bir yaklaşım değildir.

Sizin yüz yapınıza yüz simetrinize, yüz oranınıza uygun burun yapmak asıl olması gerekendir. Bu nedenle ilk fizik muayenede ölçümler sonrası şekline karar vererek ameliyatı planlamak en uygun olanıdır.

Ameliyat süreci

Burun estetiği operasyonu ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat ortalama 3 saat kadar sürmektedir.

Operasyonda burun şekil bozukluğu yanı sıra burun septum deviasyonu, nazal valf cerrahisi gibi nefes alma fonksiyonunu iyi seviyeye çıkaracak cerrahi prosedürler uygulanır.

Bu operasyonda  burun ucu düşük ise yükseltilir,  kemer var düzeltilir, burun sırtı çökük ise kaldırılır, geniş ise inceltme yapılır. Ankara burun estetiğinde bu işlemler her hasta için fizik muayene sonucuna göre belirlenir.

Her yapılan  operasyonda burun içi tampon konur mu?

Rinoplasti ameliyatı sonunda burun içi tampon koyma oranım yaklaşık  yüzde on –yirmi   ( %10-20) kadardır. Yani her ameliyat ettiğim on hastanın 7-8 ine tampona gerek kalmıyor.

Burun tamponu koyduğum hasta  grubu genelde burun içi çok travmatik hastalar oluyor ki koyduğum tampon da nefes almanıza imkan sağlayan özel oluklu tampon oluyor. Genelde burun içi tamponu 2. günde alıyorum.

Hastalarımız ne zaman taburcu olur?

Her şey yolunda gitmesi sonrası bir aksilik olmaz ise ameliyat akşamı hastaneden taburcu olup evinize gidebilirsiniz. Ameliyat akşamı sizi ziyaret ediyoruz ve hekiminiz olarak benim uygun görmem ve sizin de kendinizi iyi hissetmeniz halinde taburcu oluyorsunuz.

Nadiren de olsa  burun estetiğinde 1 gece yatış gerekir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Burun estetiği hastasında çok ağrı olur mu? Morluk ya da şişlik olur mu?

Bu ameliyatta hafif de olsa ağrı, şişlik ve morluk olacaktır. Ankara burun estetiğinde çok fazla şişlik ve morluk olmaması adına gerekli önerilerde bulunuyorum. Fakat korkmayın çok aşırı, rahatsız edici boyutta bir durumla karşılaşmıyoruz.

Burun estetiği ameliyatı kimlere uygulanır?

Erkeklerde 18 yaşından sonra kadınlarda ise 17 yaşından sonra her hastaya uygulanabilir. Burada önemli olan parametre yüz gelişiminin tamamlanmış olması ve kişinin operasyonu anlayabilecek kişisel gelişimi tamamlamış olmasıdır.

Alt sınırda bir yaşa sahip iseniz ameliyat yapmadan önce kemik gelişiminin tamamlandığını tespit etmek adında ek tahlil ve tetkikler yapmak gerekir.

Fakat ideal olan, alt sınırın 1 sene de olsa üstünde olmanızdır. Nedeni ise kemik gelişimi tamamlanmadan yapılan burun estetiği ameliyatı sonrası yıllar içinde burun eğriliği oluşma riski vardır.

Bu ameliyat için üst yaş sınırı yoktur. Hatta yüz germe operasyonu düşünen hastalarda aynı seans burun ameliyatı da yapılmaktadır. Ankara burun estetiği ameliyatları için aslında ana kriter, gerçekçi beklentilerle gelmiş ne istediğini bilen kişidir.

Açık ve kapalı teknikler nasıl olmaktadır?

Rinoplasti ameliyatı açık teknik burun estetiği ve kapalı teknik burun estetiği olarak iki şekilde yapılmaktadır. Birbirlerine avantaj dezavantajları olmakla birlikte sonuç itibarı ile açık teknikte burun ucunda kolumella dediğimiz bölgede ters v veya basamak şeklinde minik bir iz kalır.

Bu iz zamanla görünmeyecek seviyeye gelir. Burun estetiğinde hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın ve hastanın beklentileri doğrultusunda belirlenir. Burada hedef hastanın fonksiyonel ve görüntü olarak güzel bir buruna sahip olmasıdır.

Burun estetiğinde kişisel yaklaşım olarak kapalı teknik tercih etmekteyim fakat nefes sorunu da var ise açık tekniğe de dönmek çok sık yaptığım bir yaklaşımdır.

Çünkü biliyorum ki burun estetiğinde yaptığım tekniklerin ikisinde de iz görünmeyecek seviyede olacak. Zaten önemli olan görünmeyen bir izin peşinde koşmak değil burun şeklinin güzel ve doğal olmasını hedeflemektir.

Burun estetiği ameliyat sonrası

Ameliyat olacak hastalarıma önerim 1 hafta bu işlem için ayırmaları gerektiğidir. Hastada ilk 3 gün göz altı ve burun çevresi hafif morarma normal ve kabul dilebilir bir durum.

Rinoplasti  ameliyatında 1. Haftada termoplast atel ve var ise burun içi oluklu silikon çıkartılıyor. 1. Hafta kontrolü sonrası hastamızı normal yaşantısına dönmesini söylüyorum.

Operasyon sonrası takipleri 1. Hafta, 2. Hafta, 1. , 3. ve  6. Ay ve 1. Sene olarak devam etmektedir.

Genelde  Ankara burun estetiği ‘nde 2. hafta sonrasında ameliyatın etkilerinin % 90 ı, 1-3 ay aralığında da ameliyatın tüm etkileri yok olur ve hasta tamamen normalleşir.

Burun estetiği sonrası olması gereken görüntü nasıl olmalıdır?

Burun estetiği sonrası olması gereken ideal görüntü kişinin yüzü ile orantılı ve altın orana uygun bir görüntü olmalıdır. Her birey için yüzüne özel çalışılmalıdır. Örneğin yüzü daha oval bir hasta için burnu çok küçültmek uygun değildir. Tam tersi düşünülürse de yüzü küçük bir hastaya büyük bir burun uygun olmaz. Sonuç olarak nefes alabilen ve altın orana uygun bir görüntü her zaman en idealidir. Burun delikleri için konuşacak olursak da hiçbir zaman karşıdan bakıldığında tüm burun içini gösterecek şekilde olmamalı.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda içiniz rahat olsun.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile kendi hemşirem ilgileniyor. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi rinoplasti operasyonunda da karşılamamaktadır.

Burun estetiği ( rinoplasti ) ameliyat fiyatları

Burun estetiği fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olamayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde Burun Estetiği (rinoplasti) alanında hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?