fbpx
çarpık bacak, estetik cerrah, plastik cerrah, Selçuk Yüce, bacak estetiği, baldır protezi

Çarpık Bacak Estetiği

Çarpık bacak, alt bacakların diz kapağından sonra O veya X şeklinde devam etmesiyle ortaya çıkan bir kemik problemidir.

Sosyal hayatı oldukça yakından ilgilendiren bu sorundur. Bu sorun kişilerin bacakları açıkta bırakacak kıyafetler giymeyi istememesine neden olur. Ayrıca özgüven problemleri yaşatır. Fakat günümüz gelişmiş tıp teknolojisi sayesinde çarpık bacak problemi çözülebilen bir durum olmuştur.

Bacaklar neden çarpık olur?

İnsan vücudu anatomik olarak yağ ve kas dokudan meydana gelir. Yağ dağılımının dengeli olmaması, yapısal kemik bozuklukları, hareket sorunları ve çocukken yanlış hareket yapılması gibi çeşitli durumlar bireylerde çarpık bacak sorununa neden olabilmektedir.

Çarpık bacak kendiliğinden düzelir mi?

Bacak eğriliklerinin düzeltilmesi bir hayli zordur, çünkü bacak eğrilikleri kemik yapısındaki bozukluklardan kaynaklanır ve bu bozukluklar genetik yapı ya da D vitamini eksikliği gibi sebeplere bağlı gelişebilmektedir.

Çarpık bacağın O ve X bacak olmak üzere iki çeşidi vardır. O bacak parantez bacak veya genu varum olarak bilinir, X bacak ise genu valgum olarak isimlendirilir. Topuklar birleştirildiğinde bacaklar arasında parantez biçiminde boşluk oluşuyorsa O tipi, bacaklar dışarı doğru eğriliyorsa X tipi çarpık bacaktır. Her iki tipte de ileri seviyede tetkik ve grafiler ile kemik yapısı daha net görüntülenebilir.

Çarpık bacak estetiği nedir?

Diz kapağından sonra düzgün gitmeyen, içe veya dışarı doğru eğrilen bacaklar halk arasında çarpık bacak denilmektedir..

Bacaklardaki çarpıklık eğer belirli bir hastalık nedeniyle oluşmuşsa ortopedik yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Fakat doğuştan gelen bir şekil bozukluğuysa ve herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa estetik müdahalelerin uygulanması gerekmektedir.

Çarpık bacak estetiği kişinin ihtiyacına göre dolgu, protez ve yağ enjeksiyonu ile şekillendirilir.

Bu problemin teşhisi nasıl konur?

Çarpık bacak teşhisi genel olarak anne ve babalar tarafından çocuklarında izlenebilen bir görsele sahip olup gözlem sonucunda tedavi için başvurulması ile beraber ilerler. Bunun yanı sıra kişilerde belli zaman sonrasında durum ile ilgili hekim desteğinden yararlanmak istenmektedir.

Bu sorunun teşhisinin hekim tarafından konulması ise öncelikle hastanın tıbbi geçmişinin gözlenmesi ve detaylı bilgilerin alınması ile başlar. Genetik yatkınlık, yürüme bozukluğunun olup olmamasının yanı sıra hastada herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı da belirlenmektedir.

Bacak protezleri ile çarpık bacak düzeltilmesi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bacak bölgesi için de özel bacak protezleri geliştirilmiştir. Bu sayede bacak konturunun asimetri gibi sorunları giderilmektedir. Bu işlemde  diğer vücut protez ameliyatları prensibine dayanmaktadır. Dizin iç kısmından yapılan kesi ile uygun implant yerleştirilerek çarpık bacak düzeltilmekte, ince bacaklar kalınlaştırılmakta, bacak asimetrileri düzeltilmektedir.

Ameliyat hazırlık süreci

Ameliyata karar verme sonrası genel anestezi adına ameliyat hazırlığı için kan tetkiklerini yapılması gerekmektedir.

Ameliyat süreci

Ameliyat tam teşekküllü hastanede genel anestezi atında yapılmakta. Operasyon yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir.

Bu operasyon sonrası hastane yatış süresi ne kadardır?

1 gece yatış sonrası taburculuk planlanmakta ve 1 hafta sonra sosyal yaşantıya dönmek mümkün olmaktadır.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olabilir.

Sizi baldır protezi ameliyatı  sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgileniyor. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi bu operasyonu da karşılamamaktadır.

Çarpık bacak estetiği fiyatları

Çarpık bacak ameliyatı fiyatlandırması muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

 

 

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE kliniğinde Çarpık Bacak Estetiği yani Baldır Protezi Ameliyatı ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?