Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ankara Liposuction

Ankara Liposuction Nedir?

Ankara liposuction (yağ aldırma) yani vücuttan bölgesel olarak yapılan yağ aldırma işlemi; en sık yaptığımız estetik operasyonlar arasındadır.  Liposuction ameliyatında modern yöntem olan tümescent liposuction yöntemi 1977 yılından beri tüm dünyada yapılmakta olan; sonuçları, süreçleri ve riskleri bilimsel olarak analiz edilmiş bir yöntemdir. Bu nedenle Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatında neler ile karşılaşacağımızı artık daha iyi biliyoruz.

Ankara Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction, bölgesel yağ aldırma işlemi, özel kanüller yardımı ile deri altında birikmiş olan yağ dokunun negatif basınç uygulanarak vücuttan çıkarılması işlemdir. Ankara liposuction (yağ aldırma) işleminde vücudun neredeyse her bölgesinde bulunan yağ dokular bu yöntem sayesinde alınabilmektedir.

Tıp dünyasında bir ilaç ya da yöntem ne kadar eski ise o kadar güvenilirdir. Çünkü yıllar içerisinde o teknik ya da ilaç ile ilgili araştırmalar çok yapılmıştır ve ne ile karşılaşacağımızı iyi biliyoruz demektir.

Bu ameliyat için çeşitli yöntemler mevcuttur ve hastalarımızın doktor muayenesine gelmeden önce araştırmaları sonucu kafalarının en çok karıştığı alan burası olmaktadır: “Ankara liposuction (yağ aldırma) yönteminde siz hangi yöntemi yapıyorsunuz? ve Ankara liposuction (yağ aldırma) yönteminde hangisi daha etkili? “

Öncelikle arama motoruna yazdığımızda karşımıza çıkan Ankara liposuction (yağ aldırma) türlerinden bahsedelim:

Tümesent liposuction, power assisted liposuction, ultrasonic liposuction, laser liposuction, Vaser liposuction, lipomatik liposuction…

Burada asıl olan, Ankara liposuction (yağ aldırma) için en eski, en güvenilir ve ana kaynak yöntem tümesen solüsyon yöntemidir. Aslında tek yöntem budur. Diğer yöntem olarak tarif ettiklerimizin hepsi tümesen yöntemi yaparken kullandığımız cihazların ismidir ve Ankara liposuction (yağ aldırma) da asıl amaç yağı daha çok yumuşatıp cilt sıkılaşmasına daha çok fayda sağlamaktır.

Tümesen solüsyon yönteminde, önce yağ alacağımız vücut bölgesi özel hazırlanmış bir sıvı ile doldurulur. Bu sayede hem kanama daha az olur hem de yağ dokusu yumuşar ve yağları vücuttan çekmek kolaylaşır. Ardından Ankara liposuction (yağ aldırma) da planlanan oranda yağ alınır ve işlem tamamlanır.

Bunun yanında Ankara liposuction (yağ aldırma) da diğer yöntemlerde verdiğimiz sıvıya ek olarak, ses dalgası (radyofrekans), düşük veya yüksek dalga boyunda titreşim vererek hem yağı daha sıvı hale getirmek amaçlanır hem de cilt sıkılaşmasının daha fazla olması sağlanır.

Unutmayın!

Halihazırda yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki Ankara liposuction (yağ aldırma) da enerji veren cihazlar ile yapılan ameliyatlar ve bu cihazlar olmadan yapılan ameliyatlar arasında hasta iyileşmesi ve/veya cilt sıkılaşması üzerinde bir fark görülememiştir.

Fakat!

Bu demek değildir ki cihazlar bir işe yaramıyor. Bilimsel çalışmalar çok önemli fark var demese bile tek tek hasta bazlı ya da vücutta bölge bazlı düşünüldüğünde işe yaradığını biliyoruz ve ihtiyaç halinde kullanıyoruz.

Yağ hücreleri vücudumuzun yağ deposudur ve cilt altı tabakada bulunurlar. Kilo aldıkça önce yağ hücre boyutu sonra yağ hücre sayısı artar. Ankara liposuction (yağ aldırma) sayesinde vücutta bulunan yağ hücre sayısı ve içerisindeki yağ deposu azaltılarak incelme sağlamak mümkündür.  Genel anlamda hepsi aynı tedavi prensibine dayanır.Ankara liposuction ( yağ aldırma ) ameliyatında amaç pürüz bırakmadan hedeflenen bölgede incelme sağlamaktır.

Ankara Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi İle Mi Yapılır?

Liposuction ameliyatında hastam ile birlikte rahatsız olduğu tüm bölgeleri belirliyor ve yağ alınacak bölgeleri netleştiriyoruz. Ardından hastamızın işaretlenen bölge genişliği ve bölge sayısı az ise lokal veya lokal+sedasyon, bölge geniş ise genel anestezi altında ameliyatı gerçekleştiriyorum. Ankara liposuction (yağ aldırma) bölgesine Tümesen solüsyon veriyorum. Burada bölgenin durumuna göre hangi cihazı kullanacağıma karar veriyorum.

Cildin gevşekliği, yağın fazlalığı gibi durumları göz önüne alarak tünesen yöntemi, lazer, vaser ya da lipomatik cihaz yöntemini kullanarak yağları alıyorum. Ardından korseyi hastama giydirip Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatını sonlandırıyorum. Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatı alınan yağ miktarına bağlı olarak 1-4 saat arasında sürmektedir.

Ameliyat sonrası aldığım yağ miktarına ve hastamın genel durumuna göre aynı gün taburcu edebiliyorum ya da 1-2 gün arası yatış yaparak hastanede kalması gerektiğinde hastanede bakımını sağlıyorum.

Hastamıza ameliyattan çıkınca medikal basınçlı korse giydiriyorum. Korse cilt sıkılaşması ve ödem oluşmasını azaltmada çok faydalı olmaktadır.

Ankara Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Liposuction (yağ aldırma) operasyonu ile ne kadar yağ alacağımız hastanın bazal kitle indeksi ve laboratuvar kan tetkik sonuçlarına göre belirlenmektedir.

Teorik bilgi olarak hastanın kilosunun %10 u kadar yağ alınabilir. Daha fazlası Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatında riskleri artırmaktadır.5 litreye kadar alınan yağ aldırma işlemi normal sınır, 5 litreden sonra alınan yağ ise daha riskli yağ alma oranı kabul edilir. Fakat burada kişinin fizik muayenesi çok önemlidir. 8-10 litreye kadar yağ alınmış hastam bulunmakta ve normal hayatına çok çabuk dönmekteler.

Biz plastik cerrahlar kilo verme değil vücut şekillendirme bölümüyüz. Dolayısıyla Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatında sizin ne kadar kilo vereceğiniz değil ne kadar inceleceğiniz ve öncesi- sonrası fotoğraflarınızı yaptığımızda farkın ne kadar ortada olduğu bizim için daha kıymetlidir.

Fakat yine de hastalarımız doğal olarak kaç kilo vereceğine çok önem verir. Kabaca söylemek gerekirse Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatında alınan yağ oranının %50-75 i kadar kilo veririsiniz. Ama bu kilo verme 1. Aydan sonra başlayacaktır.

Ankara Liposuction Yaptıranlar

Operasyon sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değildir. Islak yöntem ile vermiş olduğum sıvı aynı zamanda ağrı kesici özelliği olması sebebiyle 6-8 saat bölgede ağrıyı azaltmaktadır. Ameliyat sonrası güçlü ağrı kesiciler ile ağrı yönetimi yapılmaktadır.

Fakat her Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatımda söylediğim gibi ne olursa olsun hastalarıma 7-10 gün istirahat öneriyorum. Çünkü sosyal hayata ve iş hayatına dönmek 7 gününüzü alacaktır. Tüm vücut şekillendirme ameliyatlarında olduğu gibi Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatında da incelme 1. Ay da başlar 3. Ay gibi %90 incelirsiniz. Yüzde yüz incelme ise yaklaşık 6 ay ile 1 sene gibi bir zaman aralığını bulmaktadır.

Ama örnek verecek olursak 3. Aydan sonra arzu ettiğiniz kıyafete kavuşacak, vücudun daha fazla görüneceği bikini tarzı kıyafetleri kendinize 3. Aydan sonra yakıştıracaksınız.

Bundan sonraki süreçte her geçen gün daha da güzel görünüp vücudunuzla barışacaksınız.

Ankara Liposuction Riskleri Nelerdir?

Ameliyat sonrası morarma olması kaçınılmaz bir durumdur ve 1-2 hafta içinde kendiliğinden yok olur.

Kan kaybı ve sıvı kaybına bağlı elektrolit dengesi bozulması en çok dikkat ve takip ettiğimiz komplikasyondur. Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatı sonrası iyi bir takip ile çok kolay önlenebilir bir durum olan elektrolit ve kan takibi ciddiye alınmaz ise bu durumda ciddi sorunlar görülebilir ki sanılanın aksine hastalar yağ embolisinden değil de bu nedenle sorun yaşamaktadır.

Yağ embolisi sanılanın aksine çok nadir olan bir komplikasyondur. Erken tanı ile önlenebilmektedir.

Bunun dışında Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatı sonrası ciltte sıkılaşma problemi bir diğer dikkat etmemiz gereken noktadır. Eğer sıkılaşmanın yetersiz olacağı kanısına varırsak işleme deri çıkarma yani germe ameliyatını da eklemek uygun olacaktır.

Ankara Liposuction Fiyatları

Ankara liposuction fiyatları yapılan muayene sonucunda liposuction yapılabilecek bölgelerin durumuna göre değerlendirilmekte ve değişkenlik göstermektedir. Bunun dışında Ankara liposuction fiyatları işlem yapılan hastanenin durumu, kullanılan cihaz ve hastanede yatış süresine göre de değişim göstermektedir.

Ankara Liposuction Sonrası Süreç

Yağ aldırma operasyonu geçiren hasta aynı gün yürütülüp ertesi gün taburcu olmaktadır. 1 hafta sonra korse ile sosyal yaşantısına dönerler. İlk hafta sürekli, sonraki haftalarda ise doktor kontrolünde aralıklı korse kullanımı uygun olmaktadır. Kilo kaybını 3. Aydan sonra ancak fark edersiniz fakat incelmeyi hemen görürsünüz. Ankara liposuction (yağ aldırma) ameliyatı vücut şekillendirme adına en güzel ve en iyi sonuç veren işlemlerdendir.