fbpx

Meme Asimetrisi Düzeltme

Meme asimetrisi zaman zaman hastalarda karşılaşılan bir problemdir. Yaş ilerledikçe, tek taraflı aşırı emzirme, yanlış çamaşır kullanımı gibi durumlar sebebiyle oluşsa da Poland Sendromu gibi konjenital problemler sonrası da meme asimetrisi görülebilir.

Ameliyat olma sebepleri

Meme asimetrisi hastaları genellikle her iki göğüs arasında ciddi fark olması ve  özgüven kaybı yaşamaları nedeniyle ameliyat olmak isterler. Bu hastaların kıyafet seçimleri dahi zor olmaktadır. Hastalar “Göğüslerimin biri büyük diğeri ona göre çok küçük” şeklinde şikayette bulunurlar.

Meme asimetrisi (göğüs asimetrisi) düzeltme ameliyatının zorluk derecesi nedir?

Göğüs asimetrisi düzeltme ameliyatı en zor ameliyat grubundadır. Çünkü iki organlı operasyonlarda simetri sağlamak zordur. Burada hastanın ameliyat olma gayesi de asimetri olması sebebiyle ameliyat öncesi çok titiz fizik muayene ve planlama gerekmektedir.

Meme asimetrisinde denkliği yakalamak için nasıl bir yol izlenir?

Meme asimetri operasyonunda asimetri çok değil ise küçük olan tarafa yağ enjeksiyonu veya küçük meme protezi uygulaması işe yaramaktadır. Fakat asimetri büyüdükçe bir taraf protez, diğer tarafa meme küçültme ya da meme dikleştirme operasyonu gibi kombinasyonlar gerekebilir.

Ameliyat süresi ne kadardır?

Meme asimetrisi düzeltme operasyonları çok değişkenli olduğu için net bir zaman dilimi vermek mümkün değildir. Fakat kabaca bir süre söylemek gerekirse 2 ile 4 saat arasında değişmektedir. Dediğim gibi ne şekilde simetriyi yakalayacağımıza bağlı olduğu için süreç değişkenliği normaldir.

Hastanede yatış süresi ne kadardır?

Göğüs simetri bozukluğu sonrası hastalar 1 gece hastanede yatış yapmaktadır. Bir gece yatış sonrasında taburculuk mümkündür.

Meme asimetrisi sonrasında revizyon olma olasılığı nedir?

Bu durum bu ameliyatın fıtratında olan bir durumdur. En başta bahsettiğim gibi en zor ameliyat grubu arasında yer almaktadır. Meme asimetrisi operasyonu geçiren hastaların bilmesi gereken en önemli durum, bu ameliyat sonrası 6-8 ay gibi bir zaman geçince revizyon ihtiyacının olabileceği ve mükemmel simetri için çok ciddi planlama gerektiğidir. Ama bu tabi ki her zaman olacak diye bir şart değildir. Sonuç olarak çözümü olan bir rahatsızlık olduğu için gönül rahatlığıyla yaptırılabilecek bir operasyon.

Ameliyat sonrası süreç

Bu operasyon sonunda da diğer meme estetiği ameliyatlarında olduğu gibi spor hemen yapılamaz. 2 hafta geçtikten sonra yürüyüş gibi daha basit aktiviteler yapılır. Fakat daha yoğun sporlar için yaklaşık 1 ay beklemek gerekir.

Meme asimetrisi ameliyatı sonrası tatil planlaması

Denize ve havuza girmek içinde yine aynı şekilde 3 hafta iyileşme sürecini beklemek gerekir. İyileşme süreci tamamlanmaz ise enfeksiyon riski oluşacağından süreç çok uzar.

Meme asimetrisi (göğüs asimetrisi) düzeltme operasyonunda hasta memnuniyet durumu nasıldır?

Evet zor bir süreç gibi görüyor ama sonuçlarının yüz güldürücü olması çok iyi bir durumdur. Sonuçta görüntü olarak sürekli çözüm arama telaşı ya da tatillerde mayo bikini giyme sorunsalından tamamen kurtulmuş oluyorsunuz.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olsun.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgilenmektedir. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi meme asimetrisi (göğüs asimetrisi) düzeltme operasyonunda da karşılamamaktadır.

Meme asimetrisi (göğüs asimetrisi) düzeltme ameliyatı fiyatları

Göğüs asimetrisi düzeltme  fiyatlandırması muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olmayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde Meme Asimetrisi Düzeltme ameliyatı ile ilgili hizmet vermektedir.


Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?