fbpx

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı beden yapısına göre göğüsleri fazla büyük olan hastalara uygulanan bir ameliyat prosedürüdür. Sadece görüntü olarak değil aynı zamanda vücut, bel, sırtta postür bozukluğu bel ve sırt ağrısı, omuzlarda oluk yapacak kadar iz oluşması göğüs altı deride pişik, dermatit varlığı ameliyat endikasyonları arasındadır.

Meme küçültme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılır

Bu ameliyatı yapmanın yaşı yoktur. Hekim tarafından uygun görülmesi halinde her yaşta yapılabilir. Bazen çok genç yaşlarda hormonsal problemler ya da ailesel yatkınlık sebebiyle çok iri göğüsler oluşabilir . Yine çok ileri yaşlarda aşırı sarkma ve göğüslerin ağırlığını kaldıramayacak vücut posttur bozukluğu sebebiyle de göğüs estetiği ameliyatı yapılabilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatına hazırlık

Ameliyata karar vermeniz sonrası kesinlikle bir plastik cerraha muayene olmalısınız. Plastik cerrahi muayenesi sonrası size hangi tekniğin uygun olacağı, göğüs bedeninizin ne kadar küçüleceğini öğrenebilirsiniz. Eğer sigara kullanıyor iseniz ameliyattan 10 gün önce sigarayı azaltmanız ya da mümkünse bırakmanızı öneriyoruz. Çünkü sigara ameliyat bölgesi iyileşmesini bozmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası bebek emzirme durumu nasıl olmaktadır?

Gebelik düşünüyor iseniz meme estetiği operasyonunda süt kanalları ve süt bezleri bir miktar yaralanabiliyor bu da gebelik sonrası emzirmede sıkıtı oluşturabiliyor. Ayrıca gebelik sonrası da göğüslerde bir miktar şekil bozukluğu riski olacağı için ameliyatı ertelemek gerekebilir.

Fakat göğüs küçültme ameliyatı olmuş ve ardından gebe kalmış hastalarıma emzirmeleri konusunda motive ediyorum ve genelde emzirme problemi yaşamıyorlar.

Ameliyat hazırlık süreci

Ameliyata karar verme sonrası genel anestezi adına ameliyat hazırlığı için kan tetkiklerini yapılması gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı

Göğüs ameliyatları genel anestezi altında ve tam teşekküllü ameliyathanelerde yapılmalıdır. 1 veya 2 gece hastane yatışı gerekmektedir. Ameliyat tekniği olarak göğüs ameliyatı için çok farklı teknikler belirlenmiştir. Bu ameliyatta her hastanın göğüs büyüklüğü ve sarkması çok farklı olması sebebiyle teknik kişiye göre çeşitlilik göstermektedir. Size en uygun tekniği fizik muayene sonrası karar vermekteyim.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz olacak mı?

Ameliyat sonrasında tekniğe göre ters t şeklinde ya da meme ucundan aşağı düz çizgi şeklinde iz kalmaktadır. Bu izin şekli teknikle alakalı olarak değişmektedir. Ben genelde ameliyat izi  düz çizgi  kalacak şekilde yapmaktayım.

Memeden çıkan dokuların araştırmaya gönderilmesi gerekir mi?

Meme dokusundan çıkarılan dokular incelenmek üzere patoloji ye gönderilmektedir. Fazla meme dokusunun çıkarılmış olması da meme kanserinden koruduğu tespit edilmiştir. Meme küçültme ameliyatı meme kanserinden koruyucu bir ameliyat diyebiliriz.

Ameliyat sonrası

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası 1 ve 2. haftalarda kontrol uygun olmaktadır. Genelde 1. Hafta kontrolü sonrası hasta normal sosyal yaşantısına döner, 2. hafta kontrolü sonrasında da istediği iç çamaşırını alabilecek duruma gelir.

Ameliyat sonrası dikiş alma olur mu?

Operasyonda eriyen dikişler kullanılması sayesinde dikiş aldırmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Operasyondan ne kadar süre sonra spor yapılabilir?

Spor gibi ağır aktivitelerin 2 ay yapılmamasında fayda vardır. Göğüslerde şekil bozukluğu oluşmaması için travmatik hareketlerden uzak durmak önemlidir.

Meme küçültme ameliyatının olası riskleri

Meme dokusu büyük oranda yağ dokudan oluşması sebebiyle yara iyileşme problemi görülme riski mevcuttur. Dikişlerde açılma nadir de olsa görülmektedir. Fakat bu tarz komplikasyonlar takip ve mini müdahalelerle önlenir.

Bazı hastalarda ilk 2 gün meme dokusu içinde kanama ve hematom görülmektedir. Hematom olması halinde birikmiş olan kan boşaltılır.

Memede his kaybı oluşur mu?

Meme ucunda his kaybı zaman zaman karşılaşılmaktadır. Tüm hastalarda ilk 6 ay içinde his problemi kalmamaktadır.

İki göğsüm arasında asimetri oluşur mu?

Asimetri hastaların en çok tedirgin olduğu konuların başında gelmektedir. Aslında göğüsler anatomik olarak asimetriktir. Biri diğerinden daha büyüktür. Fakat biz cerrahi işlem öncesi hasta ayakta iken santim ile yapılan planlama sayesinde asimetri riski minimuma inmektedir. Fakat teorik olarak iki adet olan organların estetik ameliyatlarında her zaman asimetri riski mevcuttur.

Hasta memnuniyet durumu nasıl?

Kliniğimde en sık yaptığım ameliyat grubunda olan Ankara meme küçültme ameliyatında , komplikasyon oranları sanılanın aksine çok az olup en çok hasta memnuniyeti olan ameliyatlarımdandır. Özellikle bel ve boyun ağrısından kurtulmak ve istediği çamaşırı almak hastaları çok mutlu etmektedir.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olsun.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgilenmektedir. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonunda da karşılamamaktadır.

Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyat fiyatları

Meme küçültme fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olmayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk Yüce Ankara’da bulunan kliniğinde Meme Küçültme Ameliyatı ile ilgili hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?