• 9:00 - 18:00
 • Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi Neorama İş Merkezi No: 13/A (7. Kat) No:34 Yenimahalle / ANKARA

Ankara Meme Büyütme

Ankara Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı Ankara

Göğüs büyütme ameliyatı estetik cerrahinin en sık uygulanan cerrahi yöntemidir. Meme dokusu oluşumu itibari ile kadın olmanın anne olmanın yegane simgesi konumundadır. Dolayısı ile kadınlar tarafından göğüslerin varlığı ve anatomik olarak güzel görünmesi, estetik olduğu kadar bir gerekliliktir.

65 yaş üstü mastektomi(kanser nedeni ile memenin alınması) cerrahili kadın hastaların meme rekonstrüksiyonu için biz plastik cerrahlara başvurmaları azımsanmayacak kadar çoktur. İlk düşünce bu yaştan sonra neden bu ameliyatı olduğu şeklinde düşünülebilir fakat ilk cümlemde söylediğim gibi meme dokusu kadın olmanın, anne olmanın bir simgesidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ankara meme büyütme ameliyatının günümüzde en sık yapılma yöntemi ve altın standartı meme protezi ile göğüs büyütme ameliyatıdır. Meme implantı, kohesiv jel silikon maddesinden oluşturulmuş bir protezdir. İlk kullanımı 1960’lı yıllarda dayanan silikon protezler güvenilirdir. Protezin içeriği jel silikon, dışı katı silikondur. Silikon vücut içerisinde ömür boyu kalabilir.

Meme Protez İmplant Tipleri Nelerdir?

Meme protez implantlar uygulama amacına ve biz hekimlere uygun protezi seçebilmemiz için üretici firmalar tarafından çeşitli parametrelere göre üretilmiştir:

1. İçeriğine Göre: Katı-jel silikon içerikli veya serum fizyolojik içerikli jel silikon hissiyat itibari ile meme dokusuna daha yakın olması sebebiyle serum içeren silikonlara göre bir adım öne çıkmıştır. Serum içerikli silikolar da istenilen miktara göre arttırılıp azaltılabilmesi sebebi ile özellikle mastektomi sonrası kullanımlarda zaman zaman tercih edilmektedir.

2. Şekline Göre: Yuvarlak(round) ve antomik(damla) ilk etapta damla model meme dokusuna daha çok benzemesi sebebi ile daha tercih edilesi gözükmektedir. Fakat hastanın vücut yapısı, beklentisi karar verme aşamasında çok önem arz etmektedir. Fizik muayene ve ameliyat öncesi biligsayar teknikleri ile yapılan öncesi sonrası uygulamalar önemli olmaktadır.

3. Büyüklük: Büyüklük olarak iki parametre karşımıza çıkar.
 Birincisi protezin hacmi: Protezler boyutuna, yarıçapına göre 100cc-800cc arası değişen hacimlerde üretilir. En sık 200-400cc arası kullanılır.
 İkincisi protezin projeksiyonu: Protezin öne doğru projeksiyonunun büyüklüğünü temsil eder. 4 şekilde üretilmiştir; low profile, medium profile, medium+ profile, high profile.

Meme Protezi İle Meme Büyütme Ameliyat Kimlere Yapılır?

Ortalama 16 yaşından sonra meme gelişimi tamamlanır. Fakat vücut gelişim 18 yaşına kadar devam eder. 18 yaşından sonra ek hastalığı olmadığı taktirde her hastaya meme protezi ile göğü büyütme ameliyatı yapılabilir. Göğüs büyütme ameliyatını;

 •  Meme asimetrisi düzeltme amaçlı,
 •  Meme gelişim bozukluğu sonrası meme büyütme amaçlı,
 •  Doğum sonrası yada kilo verme sonrası meme hacim kaybı varsa meme büyütme ameliyatı yapmak uygundur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Planlama Nasıl Yapılmalıdır?

Hasta ayakta iken göbek deliği boyun arası görünecek şekilde fizik muayene yapılmalıdır. Göğüs hacmi, meme ucu uzunluğu gibi meme dokusuna özel ölçümler yapılır. Hasta ile konuşularak ne kadar büyüklükte protez istediği nasıl bir göğüs istediği tespit edilir. Ardından protez seçimi yapılır. Protez in çapı, büyüklüğü, şekli, projeksiyonuna karar verilir. Bilgisayar yardımlı program ile öncesi sonrası moelleme yapılır ve tahmini protez karara bağlanır.

Meme Protezi Nereden Konmalı Ve Nereye Konmalıdır?

Meme protezi 4 şekilde konur:

 •  Inframamarial fold (meme altı): Meme altı çizgisinden, yaklaşık 3-5 cm lik keşiden konulur. En çok kullnılan ve en optimal yöntemdir.
 •  Periaerolar (meme ucu): Çok büyük bir protez planlanmamış ise uygulanabilir. Burada meme dokusu ve meme ucu zarar görebilir.
 •  Aksiller(koltuk altı): Çok büyük bir protez planlanmamış ise uygulanabilir. Burada meme dokusu ve meme ucu zarar görebilir.
 •  TUBA yöntem (göbek deliğinden)

Meme protezi 3 farklı yere konabilir:

  •  Meme dokusu altına
  •  Meme dokusu altına kas zarı altına
  •  Kas altına:
  • Tip 1 dual plan: Kas meme altı hizadan kesilir.
  • Tip 2 dual plan: Kas meme ucu hizasından kesilir.
  • Tip 3 dual plan: Kas kesisi meme ucunun üzerinden kesilir.
  • Ters dual plan: Kas kesisi meme üstü hizasınden kesilir.

Bu cerrahi işlemlerden en çok tercih edilen ve benim de kullandığım tip 1 dual plandır.

Ameliyat Öncesi Ve Sonrası

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesi planlamaya uygun kesiler yapılır, protez yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Tahmin edilenin aksine iyi bir protez konma alanı açılması halinde aşırı ağrı olmadan aynı gün taburculuk mümkündür.

35 yaşın üzerindeki hastalarımıza operasyon öncesi mamografi öneriyorum. İlk 2 hafta ağır spor önermiyorum. 2. Haftadan sonra denize havuza girilebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrası hastalarıma özellikle şunu belirtiyorum ki göğsün tam şekil alması 2 ayı bulabiliyor. Yerçekimi atkis ile protez vücutta tam şekil alıyor. Bu da meme şeklinin daha estetik ve güzel olmasına neden oluyor.


Ankara Meme Büyütme,ankara liposuction,ankara meme büyütme,ankara karın germe,ankara kepçe kulak estetiği
Aklınıza Takılan Tüm Sorularınız İçin
Bizi Aramaktan Çekinmeyin