fbpx

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti ameliyatı) yani belirgin kulak problemi, sıklıkla doğuştan gelen, yatkınlığı olan bir durumdur.

Kepçe kulak  doğuştan olması nedeni ile küçük yaşlardan itibaren akran zorbalığı (yaşıtları tarafından dalga geçme vs) gibi psikolojik sorunlar oluşturmaktadır. İlerleyen yaşlarda sürekli kulağını saklama gibi defansif koruyucu hareketler ve davranışlara devam etmektedir.

Bu durumun çözümü ameliyat yaparak dış kulak sisteminin olması gereken anatomik pozisyonuna getirilmesidir.

Kepçe kulak ameliyatı süreci

Bu problem ile bana gelen hastalarıma ameliyatı öncesi muayene ve planlama yapıyorum . Ayna karşısında kulak görünümü nasıl olacak hastalarıma gösteriyorum .

Öncesi-sonrası fotoğraflar kişiye yardımcı olur mu?

Tabi ki olmaktadır. Çünkü daha önce yapılan hastaların operasyonu ile size yapılacak operasyon benzerlik gösterecektir. Bu durum size sonuç ile ilgili özel bilgi verecektir. İzin veren hastalarımın daha önce yapılmış olan öncesi sonrası fotoğraflarını göstererek işlemi yaptıracak hastalarıma yardımcı oluyorum.

Fotoğraflar üzerinde yapılan inceleme sonrası süreç

Bu inceleme ve planlama sonrası hastam ile birlikte ne kadar düzeltme yapacağımıza karar veriyoruz. Düzeltme miktarı konusunda hastalarıma bilgilendirme yapıyorum.

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürede biter?

Operasyon yaklaşık 45 dakika – 1 saat arası bir sürede yapılan , çok zor olmayan , hasta memnuniyetinin yüksek olduğu ,yüksek oranda anestezi gerektirmeden yapılabilen bir ameliyat olup sıklıkla yaptığım ve önerdiğim bir cerrahi işlemdir.

Bu operasyonda nasıl bir teknik kullanılır?

Kepçe kulak estetiği (otoplasti ameliyatı) için tespit edilmiş pek çok teknik olup her plastik cerrah kendini güvende ve rahat hissedeceği bir teknik kullanmaktadır.

Kulak kabaca üst orta ve alt olarak 3 bölgeden açık görüntü oluşturur . Hastanın kulağının açılma durumuna göre ameliyat planlamasının yapılması gerekir.

Sonuçta her hastanın kulak yapısı yüzüne göre farklılık göstermekte olup her hasta özelinde tekniğinde küçük modifikasyonlar göstermekteyim.

Kepçe kulak nedenleri?

Kulağın kepçe olmasının nedeni doğuştan gelir. Her bireyin kulak yapısı ve kulak-kafa-yüz oranı farklıdır. Dolayısı ile her hasta için ameliyat tekniği değişiklik göstermektedir. Bazı hasta için kulağın üst kısmı çok yatırılması gerekirken, bir başka hasta için alt kısım daha öncelikli bir sorun olup daha çok düzeltme gerekmektedir.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı?

Bu operasyon çocuklarda 4 yaşından önce yapılmaz. Kulak gelişimi kız ya da erkek fark etmeksizin 4 yaşında tamamlanır. Bu nedenle ameliyatı genelde 6 yaş ve sonrasında önermekteyim.

6 yaşını doldurmuş her birey Ankara kepçe kulak ameliyatını olabilir.

Operasyon genelde sosyal bir sıkıntı nedeniyle yapıldığı için çevre ya da okul değişimi zamanlarında ameliyat olmak daha iyidir. Örneğin ilkokula başlarken, üniversiteye başlarken, yeni bir şehre taşınırken gibi…

Erişkinlerde sık talep edilen bir uygulama mıdır?

Sıklıkla bölgesel (lokal) anestezi ile yapılabilen, konforlu bir ameliyattır. Yetişkinlerde de çok sık uyguladığımız bir yöntemdir. Lokal anestezinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Ben genelde yetişkin hastalarımda ameliyatı lokal anestezi altında yapıyorum.

Fakat 14-16 yaş ve altı hastalarım için genel anestezi daha sağlıklı olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı iyileşme süresi?

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat öncesi yapılan sakinleştirici ve bölgesel uyuşturma ağrısız sakin bir ameliyat sağlar. Hasta ameliyat sırasında bilinci tamamen açık ve uyanıktır. Bu sayede ameliyat sonuçlandırıldığında hasta ayna ile kulağının son haline bakabiliyor.

Ameliyat sonrası kulak 4 gün kadar kapalı kalıyor. Sizin evde pansuman yapmanıza gerek olmuyor. 4 ya da 5. Günü pansumanlarınızı açıyoruz. (şehir dışı ve ülke dışı hastalar kolay bir işlem olduğu için herhangi bir sağlık kuruluşunda ve hatta kendileri bile açabilirler.)

Kulakta morluk ve ödem olur mu?

İlk pansumanı açtığımız zaman kulak biraz ödemli ve hafif mor olabiliyor. Bu çok normal bir durumdur.

Size reçete etmiş oluğum kremi bitene kadar kulak önü ve arkasına sürüyoruz ki ödemi hızlıca yok etsin.

Bundan sonraki süreçte gündüzleri artık kapatmak zorunda değilsiniz, açık tutabilirsiniz ama 2 hafta boyunca geceleri yatarken kapatmak gerekmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası yatış pozisyonu önemli mi?

Ankara kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) sonrası yatış şekliniz; ilk 4 gün kulak üzerine çok yatmamaya çalışın. Pansuman açıldıktan sonra kulağınızın  üzerine yatabilirsiniz.

Sonrasında artık çok koruyucu olmaya gerek yok. Normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Kulağım tekrar açılır mı?

Kepçe kulak ameliyatında  %1-3 gibi açılma riski vardır. Bu durum ile karşılaşılır ise ufak bir dokunuş ile düzeltme sağlanabiliyor. Bunun için sizden herhangi bir muayene bedeli talebimiz olmuyor.

Kulağım ve/veya kulak bitimi çok büyük ve küçültmek istiyorum!

Büyük kulak şikâyeti çok sık kepçe kulak ile birlikte bahsedilen bir durumdur. Kulağımızın uzunluğu yaklaşık 6-7 cm kadardır. Burun uzunluğu ile aynı orandadır. Genelde kepçe kulak var iken hastalar kulağının da büyük olduğunu zannederler. Kulağın açıklığı düzelince kulak da artık gözünüze büyük gelmeyecektir. Fakat muayenede büyük ya da uzun kulak olduğunu tespit eder isek aynı seansta ameliyatı gerçekleştirmek mümkün.

Bazen de kulak bitimindeki yumuşak doku olması gerekenden daha büyük ve sarkık olabiliyor. Bunu da özel bir teknik ile iz bırakmadan ve ameliyat olduğunuz belli olmadan küçültebiliyoruz.

Operasyon sonrası iz kalır mı?

Benim sıklıkla uyguladığım teknikte kulağın kafa ile birleştiği yerde yaklaşık 2 cm lik bir iz oluyor fakat bu iz siz birine göstermedikçe belli olacak bir iz değil. Yani kulak arkasında kalan estetik dikiş yapılarak saklanan bir iz oluyor. Bu da zaten kulak arkasında kaldığı için kişiye sıkıntı yaratacak bir durum değildir.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi Ankara kepçe kulak ameliyatı ( otoplasti ) operasyonunda da karşılamamaktadır.

Ankara kepçe kulak ameliyat fiyatları

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları  muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Kişi ameliyat olmaya karar verdiği takdirde işlemin yapılacağı gün gelmesi yeterli.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olamayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) (Kepçe Kulak Estetiği) ile ilgili hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?