fbpx

Post Bariatrik Cerrahi

Günümüzde sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam gibi faktörler maalesef obeziteyi arttırmıştır. Kişinin vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olduğunda ve yan hastalıkları da işin içine girdiğinde cerrahi bir operasyon gerekliliği doğmaktadır. Obezite cerrahisi genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Biz plastik cerrahlar post bariatrik cerrahi dediğimiz operasyon ile ileri derecede kilolu olan kişilere uygulanan mide küçültme ameliyatları sonucu, kişinin kısa sürede hızlı ve yüksek oranda kilo vermesinden kaynaklı vücut derisinin sarkması problemlerini gideriyoruz.

Post Bariatrik Cerrahi ne zaman planlanmalıdır?

Post bariatrik cerrahi mide küçültme ameliyatından yaklaşık 1 yıl sonra kilo verme durumu dengesini bulunca planlanabilmektedir.

Hangi operasyonları kapsar?

Bu operasyonun planlaması içerisinde; Yüz germe, sırt germe, kol germebacak germe, karın germememe estetiğipopo estetiği yer almaktadır. Hastanın durumuna göre ve tıbbi olarak mümkünler dahilinde kombine ameliyat planlaması yapılmaktadır. Tümüne ihtiyacı olan bir hastaya tek ameliyat planlamak sağlık açısından uygun değildir. Seanslara bölerek devam etmek çok daha sağlıklı ve tatmin edici sonuçlar verecektir.

Post Bariatrik Cerrahi planlaması nasıl olmalıdır?

Ameliyat süresi 5-8 saat arasında değişmekte olup 2 gece hastanede yatış verilmektedir. Özellikle kendi anestezi ekibim olduğu için hastalarımızın hastanede yatış süresince ağrı duymayacakları şekilde ağrı kesici verilip rahatlamalarını sağlıyoruz. Zaten taburculuk süresine gelindiğinde ağrı minimum seviyede olduğu için hastalarımız hiç zorlanmadan taburculuğunu gerçekleştiriyoruz.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Bu operasyon liposuction dan farklı olarak deri çıkarma işlemi olduğu için taburculuk gerçekleştikten sonra yaklaşık 10 gün kadar kesinlikle ağır iş yapılmasını önermiyoruz.10 gün sonra hastamız artık yavaş yavaş normal rutinine dönebilir.

Sigara kullanımı bu ameliyatta iyileşme sürecini etkiler mi?

Ameliyat öncesi ve nekahet döneminde yara iyileşmesini etkilediği için sigara içmemesini öneriyoruz. Ayrıca ameliyat sonrasında sonuçların daha da iyi olması için hastalarımıza beslenme düzenine dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz. Tam anlamı ile ödemin geçmesi ve derinin düzleşmesi 6-12 ay gibi bir süreyi bulmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi sonrası iz kalır mı?

En son değinmek istediğim konu ise dikiş izleri olacaktır. Genelde hastalarımızın görüşme esnasında bu konuyu sormak pek aklına gelmiyor, çünkü hem obezitenin getirdiği bedensel ve psikolojik sorunlar hem de obezite cerrahisi sonrası derinin aşırı sarkmanın getirdiği deriyi saklama sorunsalı dikiş izini sorun etmenin üstüne çıkıyor. Dikiş izleri bu ameliyatın olmazsa olmazı ama biz plastik cerrahlar bu dikiş izlerini olabildiğince görünmeyecek yerlere ya da çamaşır altına gizleyerek ameliyatı sonuçlandırıyoruz.

Kombine ameliyat için doktor tavsiyesi

Kabul etmek gerekirse kombine ameliyatlar biraz zorlu süreçlerdir. Sabır ve uyum gerektirir. Ama tecrübelerime dayanarak söylemem gereken bir şey olursa o da bu tarz aşırı deri sarması olup bunun mutsuzluğunu yaşayan  hastaların sonuçlardan çok  memnun olduğu olacaktır.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olabilir.

Sizi Post Bariatrik Cerrahi ameliyatı sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgileniyor. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi post bariatrik cerrahi operasyonunda da karşılamamaktadır.

Post bariatrik cerrahi ameliyat fiyatları

Post bariatrik cerrahi fiyatlandırması muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olmayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde Post Bariatrik Cerrahi yani Obezite Cerrahi Sonrası ile ilgili hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?