fbpx

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı, meme küçültme ameliyatına benzer. Göğüs dikleştirme ameliyatı için de meme küçültmede kullanılan benzer teknikler kullanılır.

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme küçültme ameliyatının farkı

Burada ki sorun memenin büyük olmasından ziyade sarkmaya uğramasıdır. Yaş, hormonsal sebepler, gebelik, emzirme, kilo verme, obezite cerrahisi sonrası kilo verme gibi sebepler kadınlarda göğüs dokusunda sarkma oluşturur.

Meme dikleştirme ameliyatının uygun olduğu durumlar

Sarkmayı evrelere ayırmak mümkün. Kabaca göğüs ucu meme altı hizasının üzerinde olmalı ve tam karşıya değil hafif yukarı bakacak şekilde durmalıdır. Bunun dışındaki durumlara meme sarkması denir. Göğüste sarkma durumunda  bu yapılan  operasyon uygundur.

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme protezi ameliyatının bazen birlikte yapılma sebepleri nelerdir?

Bazı durumlarda kişinin sarkmaya ek olarak göğüs dokusunda ciddi kayıp da oluşur. Özellikle kilo verme sonrası sarkması oluşmuş hastalarda sık görülmektedir. Bu durumlarda meme dikleştirme ameliyatına meme protezi (silikon) ile dikleştirme yapmak da gerekmektedir. O zaman ameliyatın içeriği de değişmektedir. Artık iki değişkenin dahil olduğu tek ameliyat planlaması yapılacağı için hasta ile bunun mutlaka ayrıntılı görüşmesi yapılmalıdır. Ona göre ölçümler ve protez seçimi yapılmalı. Aynı zamanda ameliyat süresi uzayacağı ile ilgili hastaya bilgi verilmeli.

Meme dikleştirme ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı ortalama 2-3 saat sürmektedir.

Operasyon sonrası hastanede yatış süresi ne kadardır?

Operasyon sonrası 1 gece yatış öneriyoruz.

Bu ameliyat sonucunda memede nasıl bir iz olur?

Ameliyat bittiğinde  meme ucundan aşağı doğru inen (vertikal) düz çizgi şeklinde iz olmaktadır. Operasyon sonrası 1. Haftada kontrole çağırıyoruz. Kontrol sonrası komplikasyon gelişmemesi durumunda hasta sosyal hayatına rahatlıkla dönüyor.

Ameliyat sonrası dikiş alınması gerekir mi?

Bu ameliyat sonrasında  dikiş almak gerekmez.

Ağrı, acı durumu nasıldır?

Ağızdan alınan ağrı kesiciler ile tolere edilebilir bir ağrı ile hasta taburcu edilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç

Özellikle en çok sorulan sorulardan birisi de spora ne zaman başlanabileceği. Hafif yürüyüş tarzı bir etkinlik ikinci haftadan itibaren yapılır . Fakat daha aktif yapılan sporlar için bir ay beklemek gerekir.

Ameliyat sonrası tatil planlaması

Denize, havuza girilebilecek bir tatil için en az 2 ya da 3 hafta sonrasına plan yapmanızı öneriyoruz. O sebeple bu tarz vücut şekillendirme ameliyatlarının bu gibi organizasyonları düşünerek daha öncesinden planlamasını yapmak gerekir.

Bu operasyondan sonra memede his kaybı oluşur mu?

Meme ucunda his kaybı zaman zaman karşılaşılmaktadır. Tüm hastalarda ilk 6 ay içinde his problemi kalmamaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatında iki göğsüm arasında asimetri oluşur mu?

Asimetri hastaların en çok tedirgin olduğu konuların başında gelmektedir. Aslında göğüsler anatomik olarak asimetriktir. Biri diğerinden daha büyüktür. Fakat biz cerrahi işlem öncesi hasta ayakta iken santim ile yapılan planlama sayesinde asimetri riski minimuma inmektedir. Fakat teorik olarak iki adet olan organların estetik ameliyatlarında her zaman asimetri riski mevcuttur.

Meme dikleştirme operasyonunda hasta memnuniyet durumu nasıldır?

Kliniğimde en sık yaptığım ameliyat grubunda olan Ankara meme dikleştirme ameliyatında , komplikasyon oranları sanılanın aksine çok az olup en çok hasta memnuniyeti olan ameliyatlarımdandır.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olsun.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgilenmektedir. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) operasyonunda da karşılamamaktadır.

Meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyat fiyatları

Göğüs dikleştirme  fiyatlandırması muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olmayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde Meme Dikleştirme ameliyatı ile ilgili hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?