fbpx

Lipödem Ameliyatı (Kalın Bacak Sendromu)

Lipödem yani kalın bacak sendromu ergenlik ile başlayan ve sonrasında evrelere göre ilerleyen kadınlara özgü bir hastalıktır.

Lipödem hastalık mıdır? yoksa estetik bir kaygı mıdır?

Bu durum aslında bir hastalıktır. Özellikle bacak ve ayak bileğinde meydana gelen ağrılar nedeni ile hastalık ele alınması gerekir. Fakat beden görüntüsünü de bozduğu için aynı zamanda estetik bir kaygıda yaratmaktadır. Zaten biz Estetik ve Plastik Cerrahlar hem tedavi hem de görüntüde orantıyı yakalayıp güzel bir görünüş yakalamak için bu operasyonu yapan uzman hekim grubuyuz.

Bu rahatsızlık nasıl bir süreç ile karşımıza çıkar

Kadınların ergenliğe girmesi ile birlikte vücut kan değerlerinde normal olarak östrojen hormonu yükselir ve hedef organlara etki ederek işlevini görür. Ne yazık ki hedef organ olmaması gerekirken bacaklar ve kollarda hedef organ listesine dahil olup sürekli uyarılıyor ve kalınlaşıyor. Bu durum yaş ilerledikçe daha aşılamaz sorunlara neden oluyor. Çünkü bu rahatsızlığın tek çözümü ameliyat ile o bölgenin temizlenmesidir. Kişi bekledikçe başka yöntemler uyguladıkça maalesef hastalığın evresi de ilerlemeye devam ediyor.

Lipödem kalın bacak sendromunun teşhisi nasıl konulmaktadır?

Aslında şikayetler sonucu bile bu rahatsızlık biz Estetik Cerrahlar tarafından hemen anlaşılmaktadır. Ama tabi net teşhis için fizik muayene daha iyi olmaktadır. Eğer hasta yurt dışı veya şehir dışında ise fotoğraf yoluyla da teşhis koyabilmekteyiz.

Bu hastaların ortak şikayetleri nelerdir?

Özellikle üst beden ince alt beden çok kalındır. Vücut orantısız bir görüntüde olmaktadır. Yaş ilerledikçe bu orantısızlık daha da artmaktadır. Aslında evresi artmaktadır hasta yaşı ilerledikçe ve tedavi edilmedikçe. Bu hasta grubunda ayak bileklerinde ve dizlerinde çok yüksek ağrı şikayetleri bulunmaktadır. Günlük hayat için şikayetleri ise elbise, çizme, pantolon bulamamak ve giyememektir. En sık şikayet özellikle çizme içerisine sığmayan ayak bileği ve baldırı sebebi ile sürekli özel yapım çizme yaptırma telaşına düşmek.

Bu hastalığın teşhisinde Plastik Cerrahın önemi

Yukarıda anlattığım işin teknik boyutuydu. Ama bilirsek aydınlanırız ve yaklaşımımız daha doğru olur. Çünkü bu hastalar ne yazık ki Ankara lipödemin bir hormon rahatsızlığı olduğunu bilmiyorlar ve hekim arkadaşlarımız da dahil olmak üzere hep obezite ya da kilo kontrol sorunu tanısı ile yanlış yönlendiriliyorlar.

Sonuç olarak sonu gelmeyen diyet ve spor sonrası üst beden incelir iken bacaklar hiç ama hiç incelmiyor ve hastalarda yılgınlık baş gösterip kendini bırakıyor. Hatta aşırı şişmanlayanlar bile oluyor.

Bu nedenle ki lipödem kalın bacak sendromu ismi çok yanlış algılanıyor. Sanki hastada ödem varmış ya da bir damar sorunu varmış algısı ile “önce kilo ver” diye hastalar kaderleri ile baş başa bırakılıyorlar.

Bacaklarınız kalınsa ve ergenlikten beridir bu durumdan yakınıyor  iseniz; etek, elbise giyemiyor ya da bulamıyorum diyorsanız  ve bacaklarınızda ağrı şikayetiniz varsa Ankara lipödem olma ihtimaliniz çok yüksektir. Ağrı şikayeti tanı koyma anlamında çok anlamlı bir  bulgu olmakla birlikte erken yaş hastalarımda aşırı ağrı olmadığını söyleyen hasta sayısı da oldukça fazladır.

Lipödem kalın bacak sendromu hastalarında bacak ağrısı tarifi nasıl olmaktadır?

Ağrının nasıl olduğunu tarif etmek gerekirse şöyle örneklendirebiliriz; gün boyu çalıştıktan sonra akşam eve geldiğinize temas sonrası ( birinin dokunması veya çarpması gibi) şiddetli bir ağrı olur.

Ankara Lipödem; bu hastalık ile ilgili ve bilgi sahibi olan bir plastik cerraha muayene olma sonrası tanı konulabilen bir hastalıktır. Tanı için açıkçası belirgin bir test ya da görüntüleme yöntemi yok. Sadece başka hastalıklardan ayırmak yani ayırıcı tanı için zaman zaman testler istiyoruz.

Tanı için istenen tetkikler nelerdir?

Ben tanı öncesi hastalarımdan rutin kan tetkikleri, hormon tetkikleri ve bacak doppler ultrasonu kesinlikle istiyorum.

Lipödem kalın bacak sendromunun evreleri

Lipödem 4 evreden oluşan bir hastalıktır.

  • Evre 1 daha çok genç dönemde görülür.
  • 2. evre  hastalar genelde genç, üst bölgesi normal ya da zayıftır. Ama alt bacakları nispeten daha kalın insanlar olup yaş ilerledikçe bacakları kalınlaşan hasta grubudur.
  • 3. evre artık ciddi ağrı ve görüntü sorunu yaşayan hastalardır.
  • Evre 4  çok kötü seviyede olup bir çok seanslı ameliyat gerektiren hasta grubudur.

Evre ilerledikçe ameliyat seansı artar mı?

Tanı sonrası bu operasyonun tedavisi liposuctiondır. Yani sorunlu olan yağları vücuttan almak. Şunu unutmayın ki hangi evrede iseniz o kadar ameliyat ile bu hastalıktan tam anlamıyla kurtulabilirsiniz.

Hastalıktan kurtulunca tekrar oluşma ihtimali var mıdır?

Hastalıktan bir kere kurtulursanız merak etmeyin tekrar bu yağlar oluşmayacaktır.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olabilir.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgileniyor. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi lipödem operasyonunda da karşılamamaktadır.

Lipödem ameliyatı fiyatları

Lipödem ameliyat fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olmayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk Yüce Ankara’da bulunan kliniğinde Lipödem – Kalın Bacak Sendromu ile ilgili hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?