fbpx
Estetik Cerrah Dr. Selçuk Yüce, karın germe ameliyatı

Karın Germe

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağ ve derinin cerrahi yöntemlerle alınması anlamına gelir. Bu ameliyat sırasında karın duvarının kasları daha gergin ve gergin hale gelir. Karın düz hale getirmek için burada ayrılan deri alınır. Bu ameliyatla karın derisinin deformasyonu giderilir. Sonrasında karın gergin görünür.

Karın germe sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Karın germe ameliyatından sonra ilk hafta hastalar sırt üstü yatmamalıdır. Dizlerini hafifçe midelerine doğru çekerek yan yatmalıdırlar. Bu, ameliyat bölgesindeki gerginlik hissini giderir.

İlk hafta sarsıntılı hareketlerden kaçının ve vücudunuzu 20 – 25 derecelik bir eğimle öne doğru hareket ettirin. Otururken ve ayakta dururken karın bölgesi yastıklarla desteklenerek bölgeye uygulanan baskı azaltılabilir. En az bir ay boyunca ağır yük taşımaktan kaçınılmalıdır.

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci ve hamilelik planı

Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler ve yaradaki plastik bandaj çıkarıldıktan sonra dikişlere basmadan duş almak uygundur. Başarılı bir operasyon için bir diğer önemli nokta ise operasyondan sonra yaklaşık 6 hafta gece gündüz giyilen korsedir.  İyileşmeyi geciktirdiği için sigara içmek önerilmez.  Hamilelik planları en az bir yıl beklemelidir.

Karın germe (abdominoplasti) sonrası beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Karın germe ameliyatı sonrası karın içi basıncının artmasını önlemek için gaz üretmeyen besinler içeren bir diyet yapılmalıdır. Gaz yapmayan taze sebze, meyveler ve bol sıvı tüketmek gerekir.  İyileşme sürecini desteklemek için sağlıklı besinler dengeli tüketilmelidir.

Ağrı geçtikten sonra, hastalar kan akışını hızlandırmak ve iyileşmek için hafif hareketler yapmaya başlayabilirler. 15. günden itibaren günlük ev içi aktivitelere ve kolay yürüyüşlere sorunsuz bir şekilde başlanmasında sakınca yoktur.

Karın germeden sonraki ilk  hafta yorucu sporlar ve karın kası egzersizleri yapmamak gerekir. 6-8 haftadan sonra hafif bir tempoda egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle karın kaslarını çalıştıran sporlarda 6 ay beklemek gerekir.

Karın germe sonrası ne zaman tatil planın yapılması uygun olur?

2 haftanın sonunda iyileşme süreci sorunsuz ilerleyen hastaların ameliyat yaraları kapanıyor ve yara izleri sorunsuz iyileşiyorsa denizde yüzmek bu hastalar için iyidir. Ancak açık yaralarda enfeksiyon riski olduğundan yara kapanana kadar bekleyin.  Ayrıca kapalı yara ve iyileşen iz bikininin altında kalacağından güneşe maruz kalmakta bir sakınca yoktur.

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk Yüce Ankara’da bulunan kliniğinde Karın Germe (abdominoplasti)  ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?