fbpx
Antalya Burun Estetiği, rinoplasti, Dr. Selçuk Yüce, Estetik Cerrah

Burun Estetiği-Rinoplasti

Antalya Burun estetiği öncesi ve sonrası hasta için çok önemlidir. Yapılması gerekenleri yerine getirmek hastanın iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle rinoplasti ameliyatında doktor önerileri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Burun estetiğinden önce dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır. Operasyon öncesi hasta genel bir sağlık taramasından geçmeli ve gerekli olan tüm tahlilleri yaptırmalıdır. Hastada özellikle kalp krizi, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar varsa doktora önceden anlatmalıdır. Hastanın devamlı kullandığı herhangi bir ilaç varsa anestezi hekimine bilgi vermelidir. Öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar

Antalya Burun estetiği (rinoplasti) esnasında bir komplikasyon durumunun meydana gelmemesi için bu tip ilaçlar 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Hasta sigara kullanıyorsa 10 gün öncesinden sigara kullanımı bırakılmalıdır. Çünkü sigara kullanımı iyileşme sürecini yavaşlatır. Operasyondan 1 hafta önce alkol kullanımı da kesilmelidir.

Burun estetiği operasyon süreci nasıl gelişir?

Antalya burun estetiği operasyonu ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat ortalama 3 saat kadar sürmektedir.

Nefes problemi aynı seansta çözülebilir mi?

Operasyonda burun şekil bozukluğu yanı sıra burun septum deviasyonu, nazal valf cerrahisi gibi nefes alma fonksiyonunu iyi seviyeye çıkaracak cerrahi prosedürler uygulanır.

Bu operasyonda  burun ucu düşük ise yükseltilir,  kemer var düzeltilir, burun sırtı çökük ise kaldırılır, geniş ise inceltme yapılır.  Burun estetiğinde bu işlemler her hasta için fizik muayene sonucuna göre belirlenir.

Antalya burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar

Burun estetiği sonrası hasta başını mutlaka yüksek konumda tutmalıdır. Özellikle uyku pozisyonunda baş yüksekte kalmalıdır. Çünkü yan yatarak uyumak hastada morarma ve şişliğe neden olur ve bu da iyileşme sürecini uzatır. Antalya Burun estetiği  sonraki ilk 72 saat boyunca burun çevresine soğuk kompres uygulanması şişliğin azalmasını sağlar. Soğuk kompres doğrudan işlem görmüş buruna değil yanaklara uygulanmalıdır. Operasyon sonrası ilk 24 saat hasta başını yüksekte tutarak dinlenmelidir. Dinlenmenin iyileşme süreci için çok önemli bir yeri olduğu unutulmamalıdır.

Burun estetiği (rinoplasti) sonrası iyileşme süreci

Dinlenmek kadar sağlıklı beslenmek de iyileşme süreci için son derece önemlidir. Bu süreçte hasta şeker, yağ ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak protein bakımından zengin yiyecekler tüketmelidir. Kuruyemiş, balık, yumurta ve yoğurt gibi besinler tercih etmelidir. Aynı zamanda bol vitamin içeren yeşil sebzelerle beslenmek de bağışıklığı artırır. Ayrıca kişiyi enfeksiyonlardan korur.

Antalya burun estetiği (rinoplasti) den  sonra iyileşmeden gözlük takılmamalıdır. Çünkü gözlük takmak şişlik ve morluğa neden olur. Bu durumda zaman ile ilgili doktor kontrolünde net karara varılmalıdır.

Bu süreçte ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Hatta hiçbir işlemden sonra güneşe çıkmak uygun değildir. Rinoplasti zaten direk yüz estetiği olduğu için güneş konusunda daha da hassas olmakta fayda var. Ayrıca hasta alkol ve sigara kullanmaktan kaçınmalıdır. Hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında sigara çok olumsuz etkilemektedir. Burun estetiği rinoplasti sonrasında da yine bir süre kullanımını durdurmak gerekir.

Her yapılan burun estetiği operasyonunda burun içi tampon kullanılır mı?

Antalya burun estetiği ameliyatı sonunda burun içi tampon koyma oranım yaklaşık  yüzde on –yirmi  kadardır. Yani her ameliyat ettiğim on hastanın 8 ine tampona gerek kalmıyor.

Burun tamponu koyduğum hasta  grubu genelde burun içi çok travmatik hastalar oluyor ki koyduğum tampon da nefes almanıza imkan sağlayan özel oluklu tampon oluyor. Genelde burun içi tamponu 2. günde alıyorum.

Burun estetiği hastalarımızı ne zaman taburcu ediyoruz?

Her şey yolunda gitmesi sonrası bir aksilik olmaz ise ameliyat akşamı hastaneden taburcu olup evinize gidebilirsiniz. Ameliyat akşamı sizi ziyaret ediyoruz ve hekiminiz olarak benim uygun görmem ve sizin de kendinizi iyi hissetmeniz halinde taburcu oluyorsunuz.

Nadiren de olsa burun estetiğinde 1 gece yatış gerekir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Burun estetiği hastasında çok ağrı olur mu? Morluk ya da şişlik olur mu?

Bu ameliyatta hafif de olsa ağrı, şişlik ve morluk olacaktır. Antalya burun estetiğinde çok fazla şişlik ve morluk olmaması adına gerekli önerilerde bulunuyorum. Fakat korkmayın çok aşırı, rahatsız edici boyutta bir durumla karşılaşmıyoruz.

Burun estetiği ameliyatı kimlere uygulanır?

Erkeklerde 18 yaşından sonra kadınlarda ise 17 yaşından sonra her hastaya uygulanabilir. Burada önemli olan parametre yüz gelişiminin tamamlanmış olması ve kişinin operasyonu anlayabilecek kişisel gelişimi tamamlamış olmasıdır.

Alt sınırda bir yaşa sahip iseniz ameliyat yapmadan önce kemik gelişiminin tamamlandığını tespit etmek adında ek tahlil ve tetkikler yapmak gerekir.

Fakat ideal olan, alt sınırın 1 sene de olsa üstünde olmanızdır. Nedeni ise kemik gelişimi tamamlanmadan yapılan burun estetiği ameliyatı sonrası yıllar içinde burun eğriliği oluşma riski vardır.

Bu ameliyat için üst yaş sınırı yoktur. Hatta yüz germe operasyonu düşünen hastalarda aynı seans burun ameliyatı da yapılmaktadır. Antalya burun estetiği ameliyatları için aslında ana kriter, gerçekçi beklentilerle gelmiş ne istediğini bilen kişidir.

Açık ve kapalı burun estetiği teknikleri nasıl olmaktadır?

Burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Birbirlerine avantaj dezavantajları olmakla birlikte sonuç itibarı ile açık teknikte burun ucunda kolumella dediğimiz bölgede ters v veya basamak şeklinde minik bir iz kalır.

Bu iz zamanla görünmeyecek seviyeye gelir. Burun estetiğinde hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın ve hastanın beklentileri doğrultusunda belirlenir. Burada hedef hastanın fonksiyonel ve görüntü olarak güzel bir buruna sahip olmasıdır.

Burun estetiğinde kişisel yaklaşım olarak kapalı teknik tercih etmekteyim fakat nefes sorunu da var ise açık tekniğe de dönmek çok sık yaptığım bir yaklaşımdır.

Çünkü biliyorum ki burun estetiğinde yaptığım tekniklerin ikisinde de iz görünmeyecek seviyede olacak. Zaten önemli olan görünmeyen bir izin peşinde koşmak değil burun şeklinin güzel ve doğal olmasını hedeflemektir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat olacak hastalarıma önerim 1 hafta bu işlem için ayırmaları gerektiğidir. Hastada ilk 3 gün göz altı ve burun çevresi hafif morarma normal ve kabul dilebilir bir durum.

Burun estetiği ameliyatında 1. Haftada termoplast atel ve var ise burun içi oluklu silikon çıkartılıyor. 1. Hafta kontrolü sonrası hastamızı normal yaşantısına dönmesini söylüyorum.

Operasyon sonrası takipleri 1. Hafta, 2. Hafta, 1. , 3. ve  6. Ay ve 1. Sene olarak devam etmektedir.

Genelde  Antalya burun estetiği ‘nde 2. hafta sonrasında ameliyatın etkilerinin % 90 ı, 1-3 ay aralığında da ameliyatın tüm etkileri yok olur ve hasta tamamen normalleşir.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda içiniz rahat olabilir.

Sizi rinoplasti ameliyatı sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile kendi hemşirem ilgileniyor. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Rinoplasti takiplerinizi bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi burun estetiği operasyonunda da karşılamamaktadır.

Antalya burun estetiği ( rinoplasti ) ameliyat fiyatları

Antalya burun estetiği fiyatlandırması muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olamayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk YÜCE kliniğinde Antalya Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?