fbpx
meme protezi, meme büyütme, göğüs büyütme, estetik cerrah, dr. selçuk yüce

Meme Protezi İle Meme Büyütme

Meme protezi ameliyatı kısaca, göğüsleri istenilen ölçülerden küçük olan kadınların başvurduğu estetik bir uygulamadır. Göğüs büyütme ameliyatları günümüzde çok kolay bir şekilde uygulanabilen operasyonlardır.

Meme protezi ameliyatında kullanılan protezler nasıl olmaktadır?

Meme protezi ile meme büyütme ameliyatlarında günümüzde altın standart olarak meme implantı kabul görmektedir. Son dönemde popüler olan yağ enjeksiyonları da uygun hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Fakat etkisinin daha kalıcı olması ile meme büyütme ameliyatı oturmuş standartta bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Meme büyütme ameliyatı süreci

Meme protezi ameliyatında implantlar, meme altından açılan 4-5 cm’lik kesiklerden girilerek bölgeye konur. Protez, meme dokusu içine yerleştirilmesi uygun değildir. Meme dokusunun altına veya göğüs kafesinin önünde bulunan kasın altına yerleştirilmesi en uygunudur. Uygulamanın yapılacağı seviyeye hasta ile yapılan görüşmeler ve muayene sonucunda karar verilir. Kişinin anatomik yapısı, derinin elastikiyeti vb. faktörler bu kararı verirken önemli rol oynar.

Her hasta için aynı tipte protez mi uygulanır?

Her hastaya tek bir tip silikon protez uygulanması söz konusu değildir. Dünya çapında isim yapmış olan güvenilir firmaların kaliteli silikonlarını kullanmak burada önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. Bu silikonlar 30 seneden fazla kullanılmakta olup doğru bir doktor ve merkez seçimi yaptıkları takdirde, hastaların en ufak bir güven problemi duymalarına gerek yoktur.

Meme protezleri kansere yol açar mı?

Silikon protezler ile ilgili en sık karşılaşılan sorulardan biri de protezlerin kansere yol açıp açmadığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda meme protezleri ile kanser gelişmesi arasında az bir risk mevcuttur. Bu risk günlük araba kullandığınızda başınıza problem gelmesinden çok çok daha azdır. Tüm dünyada bu kadar sık yapılan meme büyütme işlemindeki tespit edilen proteze bağlı kanser vakalarının sayısı güncel verilere göre 100 ün altındadır. Tam tersi meme protezi ile meme büyütme operasyonuna başvuran kadınlarda meme dokusu küçük olduğu için meme kanseri görülme riski de az olmaktadır.

Meme protezinin hangi bölgelerden yerleşmesi uygundur?

Meme silikonu, meme altından, ucundan veya koltuk altından yerleştirilmektedir. Ameliyathane ortamında genel anestezi altında uygulanmakta olup tüm işlem toplamda 1-2 saat civarında sürer. Ameliyatın olduğu gün hastanın hastanede kalması gerekir. Hasta ameliyattan sonraki gün ayağa kalkar ve taburculuk gerçekleşir. Evde  3 – 4 günlük bir istirahat süresinin ardından kişi günlük yaşantısına yeniden ve sorunsuz bir şekilde döner.

Meme büyütme ameliyatı kimlere uygulanır?

Meme büyütme ameliyatı olacak kişilerde göğüs ölçüleri vücuda oranla küçüktür. Göğüslerin küçük olması doğuştan ya da hamilelik sonrası hacim kaybı ile meydana gelmiş olabilmektedir. Ayrıca iki meme arasındaki asimetri olması durumunda da yine meme büyütme ameliyatına başvurulmaktadır. Meme büyütme ameliyatı ile iki meme dokusu birbirine daha benzer hale gelir.

Meme büyütme ameliyatı için yaş sınırı nedir?

Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece meme büyütme ameliyatlarının 18 yaşından büyüklere uygulanması gerekir. 18 yaşın altında gelişme çağının halen devam etmesi nedeni ile meme büyütme ameliyatının yapılması uygun değildir.

Meme büyütme için gebelik adına en doğru zaman nasıl olur?

Ameliyattan sonra kısa süre içinde anne olmayı planlayan adaylar için de ameliyat için doğru zaman değildir. Yakın dönemde gebelik planlayan, emzirmeye devam eden ve sık kilo alıp veren kadınlar için operasyonu gebelik sonrasına ertelenmesi daha uygundur.

Meme büyütme ameliyatı sonrası

Meme büyütme ameliyatından sonra genellikle çok ağrı olmaz. Gerginlik hissi olması normaldir. Göğüslerin büyüdüğü hemen görülmekte ve hissedilmektedir. Göğsün üzerine gerekli baskıyı sağlamak nedeniyle özel bir sargı yapılır. Ayrıca, protezin yerleştirildiği yerde oluşabilecek sızıntıları dışarı atabilmek amacı ile drenler yerleştirilir. Dren konulur ise bu drenler ameliyattan sonra birkaç gün durduktan sonra alınır. Kişisel olarak sadece meme protezi uyguladığım hastalarda dren kullanmamayı tercih ediyorum. İlk zamanlarda memelerde hissizlik ya da tam tersi aşırı hassasiyet ile karşılaşılması beklenen bir durumdur.

Meme büyütme ameliyatından sonra sırası ile yapılacaklar

Hastalar ameliyattan 6 saat kadar sonra sıvı alımına başlanır. Hastalar genellikle ameliyattan sonraki gün evlerine döner. İlk bir hafta sırt üstü yatılması uygundur. Yana dönüşleri kısıtlamakta fayda vardır.

Ameliyattan 2 gün sonra hastanın duş almasına izin verilir. Bu sürede ilk pansumanda yapılmış olur. Ameliyattan sonraki 2. gün sargının açılması ve pansumanı yapılmasının ardından hastaya sporcu sutyeni giydirilir. Bu sutyen 3 hafta boyunca gece gündür sürekli takılması uygundur.

Ameliyattan sonraki ilk 4 gün neden önemli

Ameliyattan sonraki ilk 4 gün komplikasyonların en yoğun görüldüğü dönemdir. Ödem, gerginlik ve olası renk değişiklikleri bu dönemde görülen bazı değişimlerdir. Taburculuk sonrası dönemi hastanın dinlenerek geçirmesi çok önemlidir. Bu komplikasyonlar bir haftanın sonunda hafiflemeye ve geçmeye başlarlar. Kişi ameliyattan 4-5 gün sonra araba kullanır. Sosyal ve iş hayatına yeniden döner. 8. haftadan sonra hastalar fitness, tenis ve yüzme gibi sporlara da döner.

Meme protezi sonrası vücudun tam şeklini alması ne kadar sürer?

Zaman içinde ödemler çözüldükçe memenin şekli gittikçe iyileşmekte ve doğallaşmaktadır. Memenin tam şeklini alması ise 6. ayı bulur. Bazı hastalarda bu süre 1 yıla kadar uzar.

Meme büyütme sonrası annelik ve emzirme durumu nasıl olur?

Meme protezi sonrasında emzirme ile ilgili bir problem yaşanması görülen bir durum değildir. Bu operasyon esnasında meme dokusu çıkartılmadığı için süt kanallarının hasar görmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu nedenle göğüs büyütme ameliyatı sonrasında kadınlar bebeklerini sorunsuz emzirmesi mümkündür.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olsun.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgilenmektedir. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi meme büyütme ( meme protezi ) operasyonunda da karşılamaz.

Meme büyütme (meme protezi) Göğüs büyütme ameliyat fiyatları

Meme protezi fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olamayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

 

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE kliniğinde meme protezi ile meme büyütme ameliyatı hakkında hizmet sunmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?