fbpx
Aesthetic surgeon op. dr. Selcuk YÜCE clinic offers services on abdominoplasty, liposuction and breast aesthetics.

Abdominoplasty (Tummy Tuck)

Abdominoplasty yani karın germe ameliyatı çeşitli sebeplerle karın bölgesinde ele gelecek kadar cilt sarkması olan kişilere uygulanan cerrahi bir  operasyondur. Abdominoplasty gebelik sonrası sarkma, aşırı kilo verme ya da obezite cerrahisi sonrası ani kilo vermeye bağlı karın bölgesinde şekil bozukluğu gelişen kişiler bu işlem için uygun hastalardır.

Karın germe sadece kadın hastalara yapılan bir operasyon değildir. Obezite cerrahisi geçiren ya da yüksek oranda kilo verip karın bölgesinde sarkması olan erkeklere de abdominoplasty yapılır.

Abdominoplasty için hangi hasta grubu uygundur?

Abdominoplasty bir kilo verme işlemi değil, liposuction gibi bir vücut şekillendirme operasyonudur. Kişi karın ön bölgesinde sarkmaya neden olacak kadar fazla deri olması durumunda karın germe için uygun bir hasta olur. Deri sarkması olduğunu anlamanızın kolay bulgularından biri şu şekildedir. Ayakta duruyorken  dizlerinizi kırmadan öne doğru eğilmeniz sonrası karın bölgenizde deri gevşeyecek ve öne aşağıya doğru sarkacaktır. Bu deriyi eliniz ile kavrayarak sıkın ve bırakmayın. Bu şekilde tekrar doğrulun ; eğer tuttuğunuz deri elinizde duruyorsa ciddi deri sarkmanız vardır. Bu durumda karın germe için uygun bir hastasınızdır.

Abdominoplasty ve liposuction ameliyatının kombine yapılması

Abdominoplasty ve liposuction, vücut şekillendirme ameliyatlarının iki altın standart yöntemidir. Bu nedenle ikisi de sıklıkla ameliyatlarda kombine edilmektedir. Karın germe ile karın ön bölgesi inceltilip deri sarkması giderilir. Yağ aldırma ile bel, sırt ve yan bölgeler incelir.

Ameliyat süreci

Ameliyat sadece karın germe olacak ise 1,5-2 saat sürer. Fakat liposuction ile kombine yapılacaksa 2-3 saat sürer. Genel anestezi altında yapılmaktadır. 1 ya da duruma göre 2 gece yatış sonrası hastalar taburcu olur. Kesi bölgesinde enfeksiyon riski olması sebebiyle ameliyat sonrası yara bakımı tüm hastalara önerilir.

Karın germe ameliyatı sonrası gebelik uygun olur mu?

Karın germe ameliyatı ile birlikte sıklıkla karın kasınıza da işlem yapılarak sıkılaşma sağlanmaktadır. Bu sayede gebelik ya da obezite nedeniyle karın kasında oluşan gevşeklik ve fıtıklaşma da düzelir. Fakat gebelik öncesi yaptırmak çok uygun değildir. Karın kaslarına işlem yapılacağı için ve gebelikte de bu kaslar gerildiği için bu ameliyatı gebelik sonrası düşünmek daha uygun olur.

Abdominoplasty çeşitleri

Karın germe ameliyatı kişiye yönelik çeşitlendirilen bir operasyondur. Mini karın germe, klasik karın germe, uzun izli karın germe, çepeçevre karın germe , endoskopik karın germe olarak dallara ayırılır.

Mini abdominoplasty nedir?

Bu operasyon karın bölgesi sarkmasının daha az olduğu hastalara uygulanan bir işlemdir. Bu ameliyatta sarkma bölgesi çıkarılması sonrası yine dikiş yapılarak işlem sonlandırılır. Sarkma az olduğu için genelde iz sezaryen izi uzunluğunda olur. Bu operasyona liposuction eklemek daha uygun olur. Kısa sürede iyileşme ve ayağa kalkmak mümkündür.

Klasik abdominoplasty nedir?

Karın bölgesi sarkması daha fazla olan hastalar için uygundur. Bu yöntemde göbek deliğiniz de yer değiştirecektir. Fakat göbek deliği yine eskisi gibi görüntü oluşturacak şekilde yapılacaktır. Ameliyat izi uzunluğu 20-25 cm kadar olacaktır. Bu ameliyat dren gerektirir ve dren 5 gün içinde çıkarılır. En sık uygulanan yöntemdir.

Eğer kilonuz ve deri sarkma oranınız fazla ise klasik karın germe yani uzun izli karın germeye dönüşmesi kaçınılmazdır. Klasik germeden tek  farkı izin uzun olmasıdır.

Çepeçevre vücut germe ameliyatı nedir?

Bu ameliyatı genelde ciddi kilo veren hastalara uygulanmaktadır. Bu hastaların çepeçevre deri sarkmaları vardır . Bunu yok etmek için 360 derece dönerek deriyi almak gerekir. Operasyon sonrasında iziniz çamaşır altında kalacak şekilde olur. İyileşme süresi klasik abdominoplasti ile aynı sürededir.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olabilir.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgileniyor. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi abdominoplasty operasyonunda da karşılamamaktadır.

Karın germe ( abdominoplasty ) fiyatları

Karın germe fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

 

Aesthetic surgeon Op. Dr. Selcuk YÜCE clinic offers services on abdominoplasty, liposuction and breast aesthetics.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?