fbpx
Karın germe ameliyatı abdominoplasti ,Dr. Selçuk Yüce

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) ortalama 2 saat süren, estetik cerrahinin büyük ameliyatlarındandır. Aşırı hipertansiyon sorunu olanlar, kan şekeri düzene girmemiş şeker hastaları, karın bölgesinde aşırı kalın yağ dokusu olan hastalar, sigara kullananlar, son 10 gün içinde aspirin kullanan hastalar bu ameliyat için çok uygun hastalar değildir.

Karın germe planladığım hastaların fizik muayenesini ayna karşısında hasta ile birlikte yapıyorum. Hasta bu şekilde rahatsız olan bölgelerini daha iyi göstermekte, dolayısıyla operasyon öncesi planlama daha iyi olmaktadır. Sıklıkla ameliyatı liposuction (yağ alma) ile kombine etmekteyim. Bu sayede dikiş izi daha kısa olmakta bu da hastayı daha mutlu etmektedir.

Özellikle simit bölgesi dediğimiz bel yan kısımlarını karın germe ile yok etmek istediğimizde kesi vücut yanlarına kadar uzamakta, ama liposuction ile kombine edince kesi biraz daha kısalmaktadır.

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) süreci

Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. 2-3 gece hastanede yatmak uygundur. Vücudunuzda sarkan bölge ayakta iken çizim yapılarak belirlenmesi sonrası sarkan kısım çıkarılmakta; göbek deliği üzerinde kalan kısım gerilerek pubik bölgeye yani sezaryen izi olan bölgeye kadar gerilip indirilerek dikilmektedir. Karın germe adını da bu sayede almaktadır.

Bununla birlikte karın kaslarınızı da sıkılaştırarak karın bölgesinde spor yapmış gibi sıkılaşma ve sert bir karın kası oluşturmaktayız. Karın bölgesi içine konan drenler genelde 2. Günde çıkarılması sonrası taburculuk uygundur.

Abdominoplasti sonrası iz nasıl görünmektedir

Karın germe ameliyatında iz kaçınılmazdır. Fakat bu iz sezaryen izinde olduğu gibi aynı bölgeye yapıp bikini altında kalacak şekilde saklıyoruz bu sayede dışarıdan dikiş izi belli olmuyor.

Bu ameliyat sonrası süreç

Ameliyat sonrası hemen korse kullanmak önemlidir ve bu korseyi 2 haftaya tamamlamak şarttır. Bu sayede hem karın germe bölgesi daha hızlı iyileşmekte ve kanam seroma gibi komplikasyonlar oluşmamaktadır. Ameliyat sonrası 1 hafta gibi bir süre 45 derece açı ile yatmayı öneriyorum. Bu sayede hem ağrı olmamakta hem de yara bölgesi gereğinden fazla gerilmeyip iyileşme hızlı olmaktadır. Karın germe ameliyatı büyük bir ameliyattır. Bu işlem için 10 gün ayırmanızda fayda vardır. 10 gün sonra sosyal yaşantınıza dönmeniz mümkündür.

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk Yüce Ankara’da bulunan kliniğinde Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?