fbpx
meme küçültme, meme estetiği, göğüs küçültme, estetik cerrah, estetik cerrahi, dr. selçuk yüce

Göğüs Küçültme

Göğüs küçültme, göğüslerin normalden daha büyük olması nedeniyle duyulan rahatsızlıkların yok edilmesi için yapılmaktadır. Bu operasyon, göğüslere dolgunluk verici yağ ve cilt bölümünün bir kısmının alınmasını ve göğüslerin vücutla orantısını yani uyumunu sağlamak amaçlarıyla gerçekleştirilir.

İleri derecede göğüs büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi problemlere yol açar

Göğüs küçültme ameliyatının kaç yaşından itibaren yapılması uygundur?

Bu ameliyatı yapmanın yaşı yoktur. Hekim tarafından uygun görülmesi halinde her yaşta yapılabilir. Bazen çok genç yaşlarda hormonsal problemler ya da ailesel yatkınlık sebebiyle çok iri göğüsler oluşabilir . Yine çok ileri yaşlarda aşırı sarkma ve göğüslerin ağırlığını kaldıramayacak vücut şekil bozukluğu sebebiyle de meme estetiği ameliyatı yapılabilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatına hazırlık nasıl olur?

Ameliyata karar vermeniz sonrası kesinlikle bir plastik cerraha muayene olmalısınız. Estetik cerrahi muayenesi sonrası size hangi tekniğin uygun olacağı, göğüs bedeninizin ne kadar küçüleceğini öğrenebilirsiniz.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası bebek emzirme nasıl olmaktadır?

Gebelik düşünüyor iseniz göğüs estetiği operasyonunda süt kanalları ve süt bezleri bir miktar yaralanabilir bu da gebelik sonrası emzirmede sıkıntı oluşturabilir. Ayrıca gebelik sonrası da göğüslerde bir miktar şekil bozukluğu riski olacağı için ameliyatı gebelik sonrası düşünmekte bir seçenektir.

Fakat kesinlikle sorun olacak diye bir durum söz konusu değil. Sonuç olarak bakıldığında göğüs küçültme ameliyatı estetik bir kaygıdan çok vücut şekil bozukluğuna yol açan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple durum acil ise kişinin bunu göze alması olabilecek bir durumdur.

Göğüs küçültme ameliyat öncesi

Ameliyata karar verme sonrası genel anestezi adına ameliyat hazırlığı için kan tetkiklerini yapılması gerekmektedir. Öncesinde de kesinlikle sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Yaklaşık 10 gün önce sigarayı bırakmak iyileşme sürecine mükemmel bir ivme kazandırmaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatı süreci

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında ve tam teşekküllü ameliyathanelerde yapılmalıdır. 1 veya 2 gece hastane yatışı gerekir. Ameliyat tekniği olarak göğüs ameliyatı için çok farklı teknikler belirlenmiştir. Bu ameliyatta her hastanın göğüs büyüklüğü ve sarkması çok farklı olması sebebiyle teknik kişiye göre çeşitlilik göstermektedir. Size en uygun tekniği fizik muayene sonrası karar vermekteyim.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra iz olur mu?

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında tekniğe göre ters t şeklinde ya da meme ucundan aşağı düz çizgi şeklinde iz kalmaktadır. Bu izin şekli teknikle alakalı olarak değişmektedir. Hastanın meme büyüklüğü ve anatomisine göre muayenede kalacak iz belirlenmekte ve hasta bu konuda bilgilendirilmektedir.

Ameliyat sonrası

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası 1 ve 2. haftalarda kontrol uygun olmaktadır. Genelde 1. Hafta kontrolü sonrası hasta normal sosyal yaşantısına döner, 2. hafta kontrolü sonrasında da istediği iç çamaşırını alabilecek duruma gelir.

Ameliyat sonrası dikiş alma olur mu?

Operasyonda eriyen dikişler kullanılması sayesinde dikiş aldırmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Operasyondan ne kadar süre sonra spor yapılması mümkündür?

Spor gibi ağır aktivitelerin 2 ay yapılmamasında fayda var. Göğüslerde şekil bozukluğu oluşmaması için travmatik hareketlerden uzak durmak önemlidir.

Göğüs küçültme ameliyatının olası riskleri

Meme dokusu büyük oranda yağ dokudan oluşması sebebiyle yara iyileşme problemi görülme riski mevcuttur. Dikişlerde açılma nadir de olsa görülmektedir. Fakat bu tarz komplikasyonlar takip ve mini müdahalelerle önlenir.

Bazı hastalarda ilk 2 gün meme dokusu içinde kanama ve hematom görülmektedir. Hematom olması halinde birikmiş olan kan boşaltılır.

Memede his kaybı oluşur mu?

Meme ucunda his kaybı zaman zaman karşılaşılmaktadır. Tüm hastalarda ilk 6 ay içinde his problemi kalmamaktadır.

İki göğsüm arasında asimetri olur mu?

Asimetri hastaların en çok tedirgin olduğu konuların başında gelmektedir. Aslında göğüsler anatomik olarak asimetriktir. Biri diğerinden daha büyüktür. Fakat biz cerrahi işlem öncesi hasta ayakta iken santim ile yapılan planlama sayesinde asimetri riski minimuma inmektedir. Fakat teorik olarak iki adet olan organların estetik ameliyatlarında her zaman asimetri riski mevcuttur.

Sigara içen hastalar için uyarı

Eğer sigara kullanıyor iseniz ameliyattan 10 gün önce sigarayı azaltmanız ya da mümkünse bırakmanızı öneririz. Çünkü sigara ameliyat bölgesi iyileşmesini bozmaktadır. Kan dolaşımını etkilediği için ve bizim bu tarz vücut şekillendirmelerde bu dolaşımın sağlıklı olmasına ihtiyacımız olduğu için kesinlikle önceden bırakılmalıdır. Hatta ameliyattan sonrada yaklaşık yine 10 gün içilmemesine özen göstermek hasta sağlığı için önem teşkil etmektedir.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda da içiniz rahat olsun.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile özel hemşirem ilgilenmektedir. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonunda da karşılamamaktadır.

Göğüs küçültme ameliyat fiyatları

Göğüs küçültme fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olmayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

 

 

 

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE kliniğinde göğüs küçültme ve diğer tüm estetik operasyonlarla ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?