fbpx
Estetik cerrah, plastik cerrah, Dr. Selçuk Yüce, burun estetiği, septorinoplasti

Septorinoplasti

Burun estetiği kapsamında uygulanan septorinoplasti genel anestezi altında uygulanır. Özellikle burun eğriliği sebebi ile oluşan solunum problemleri ve estetik sorunlar bu ameliyat ile giderilir. En çok uygulanan burun estetiği ameliyatlarından biridir.

Septorinoplasti ne zaman uygulanır?

Burun estetiği ameliyatları burun şekli kaynaklı solunum problemleri ya da estetik sorunlar sebebiyle uygulanmaktadır. Septorinoplasti de burun eğriliği yaşayan ve bu sebeple nefes almakta zorlanan kişilerin hem estetik olarak hem de işlevsel olarak mutlu olmasını sağlayan bir operasyondur.

Özellikle burun eğriliği yaşayan hastalarda ağızda kuruluk, sesli nefes alma, horlama, çabuk yorulma gibi belirtiler görülmektedir. Geniz akıntısı ve sık sık burun akma, hapşırma gibi etkiler de ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu ameliyatı olacak kişilerin burun estetiği doktorunu doğru ve titizlikle seçmesi önemlidir.

Septorinoplasti için neden Estetik Cerrah tercih edilmeli?

Hastaların net olarak bilemediği ama çok fazla merak uyandıran ve en çok sorulan sorudur. İlk önce bu uzmanlık alanı sahibi kişiler zaten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında eğitim almış hekim grubudur. Asistanlık yıllarından beri bir çok ameliyata ilk etapta gözlemci olarak daha sonra operatör olarak katılmışlardır. Çok fazla vaka sayısına sahip olup hem nefes hem de görüntü sorununu çözebilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Diğer branşlar uzmanlıklarını aldıktan sonra kurslar yardımı ile bu alana dahil olmuş hekim grubudur.

Septorinoplasti de nefes alamama problemi de çözümlenebiliyor mu?

Burun görüntüsü ne kadar iyi ise yüz estetiği o kadar iyidir. Nefes sorunu ile gelen tüm hastalarıma aynı bilgiyi veriyorum. Sadece burun estetiği ya da sadece burnun içi ameliyatı ayırımı yoktur .Aynı seansta ikisinin de yapılması mümkündür.

Septorinoplasti ameliyatı için geldiğinizde bilin ki  bütünsel bir yaklaşım göstererek ameliyat olacaksınız.

Septorinoplasti ameliyatı adı altında yapılan dokunuşlar nefes almanızı sağlayacaktır. Sonuç olarak doğal ve yüzünüze yakışan bir burnunuz olacak. Aynı zamanda nefes sorunu varsa artık bununda çözümlenmiş olduğunu hissedeceksiniz.

Septorinoplasti ameliyatı öncesi

Septorinoplastiye karar vermeden önce iyi bir fizik muayene yapmak çok kıymetlidir. Estetik cerrah eşliğinde iyi bir muayene ve konuşma anlamlı olacaktır.

Fizik muayeneye uygun olarak size nasıl bir burun şekline sahip olacağınız anlatacaktır. Bu süreçte daha önce yapılmış olan hasta  öncesi sonrası fotoğraflar üzerinde konuşmak çok değerlidir.

Septorinoplasti ameliyatında en önemli nokta hasta ve hekimin aynı fikre sahip olmasıdır. Bu doğrultuda ameliyata karar vermek en uygun olanıdır.

Burun estetiği ameliyatı kişiye özgü olmalıdır. Her hastaya aynı işlemi yapmak doğru olmadığı gibi kişinin bir başkasının burnuna benzemek istemesi de çok doğru bir yaklaşım değildir.

Sizin yüz yapınıza yüz simetrinize, yüz oranınıza uygun burun yapmak asıl olması gerekendir. Bu nedenle ilk fizik muayenede ölçümler sonrası şekline karar vererek ameliyatı planlamak en uygun olanıdır.

Ameliyat süreci

Septorinoplasti operasyonu ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat ortalama 2-3 saat kadar sürmektedir.

Operasyonda burun şekil bozukluğu yanı sıra burnun nefes alma fonksiyonunu iyi seviyeye çıkaracak cerrahi prosedürler uygulanır.

Hastalarımız ne zaman taburcu olur?

Her şey yolunda gitmesi sonrası bir aksilik olmaz ise ameliyat akşamı hastaneden taburcu olup evinize gidebilirsiniz. Ameliyat akşamı sizi ziyaret ediyoruz ve hekiminiz olarak benim uygun görmem ve sizin de kendinizi iyi hissetmeniz halinde taburcu oluyorsunuz.

Nadiren de olsa Septorinoplasti de 1 gece yatış gerekir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Septorinoplasti hastasında çok ağrı olur mu? Morluk ya da şişlik olur mu?

Bu ameliyatta hafif de olsa ağrı, şişlik ve morluk olacaktır.  Septorinoplasti de çok fazla şişlik ve morluk olmaması adına gerekli önerilerde bulunuyorum. Fakat korkmayın çok aşırı, rahatsız edici boyutta bir durumla karşılaşmıyoruz.

Septorinoplasti ameliyatı kimlere uygulanır?

Erkeklerde 18-19 yaşından sonra kadınlarda ise 18 yaşından sonra her hastaya uygulanabilir. Burada önemli olan parametre yüz gelişiminin tamamlanmış olması ve kişinin operasyonu anlayabilecek kişisel gelişimi tamamlamış olmasıdır.

Alt sınırda bir yaşa sahip iseniz ameliyat yapmadan önce kemik gelişiminin tamamlandığını tespit etmek adında ek tahlil ve tetkikler yapmak gerekir.

Fakat ideal olan, alt sınırın 1 sene de olsa üstünde olmanızdır. Nedeni ise kemik gelişimi tamamlanmadan yapılan Septorinoplasti ameliyatı sonrası yıllar içinde burun eğriliği oluşma riski vardır.

Bu ameliyat için üst yaş sınırı yoktur. Hatta yüz germe operasyonu düşünen hastalarda aynı seans burun ameliyatı da yapılmaktadır. Septorinoplasti ameliyatları için aslında ana kriter, gerçekçi beklentilerle gelmiş ne istediğini bilen kişidir.

Açık ve kapalı teknikler nasıl olmaktadır?

Burun estetiği açık teknik burun estetiği ve kapalı teknik burun estetiği olarak iki şekilde yapılmaktadır. Birbirlerine avantaj dezavantajları olmakla birlikte sonuç itibarı ile açık teknikte burun ucunda kolumella dediğimiz bölgede ters v veya basamak şeklinde minik bir iz kalır.

Bu iz zamanla görünmeyecek seviyeye gelir. Burun estetiğinde hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın ve hastanın beklentileri doğrultusunda belirlenir. Burada hedef hastanın fonksiyonel ve görüntü olarak güzel bir buruna sahip olmasıdır.

Burun estetiğinde kişisel yaklaşım olarak kapalı teknik tercih etmekteyim fakat nefes sorunu da var ise açık tekniğe de dönmek çok sık yaptığım bir yaklaşımdır.

Çünkü biliyorum ki burun estetiğinde yaptığım tekniklerin ikisinde de iz görünmeyecek seviyede olacak. Zaten önemli olan görünmeyen bir izin peşinde koşmak değil burun şeklinin güzel ve doğal olmasını hedeflemektir.

Septorinoplasti ameliyat sonrası

Ameliyat olacak hastalarıma önerim 1 hafta bu işlem için ayırmaları gerektiğidir. Hastada ilk 3 gün göz altı ve burun çevresi hafif morarma normal ve kabul dilebilir bir durum.

Operasyon sonrası takipleri 1. Hafta, 2. Hafta, 1. , 3. ve  6. Ay ve 1. Sene olarak devam etmektedir.

Septorinoplasti sonrası olması gereken görüntü nasıl olmalıdır?

Septorinoplasti sonrası olması gereken ideal görüntü kişinin yüzü ile orantılı ve altın orana uygun bir görüntü olmalıdır. Her birey için yüzüne özel çalışılmalıdır. Örneğin yüzü daha oval bir hasta için burnu çok küçültmek uygun değildir. Tam tersi düşünülürse de yüzü küçük bir hastaya büyük bir burun uygun olmaz. Sonuç olarak nefes alabilen ve altın orana uygun bir görüntü her zaman en idealidir. Burun delikleri için konuşacak olursak da hiçbir zaman karşıdan bakıldığında tüm burun içini gösterecek şekilde olmamalı.

Ameliyatlarınız için özel ekibiniz bulunmakta mı?

Bu en sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Sizinle iletişime geçen asistanlarım mevcut onlar size her türlü bilgi ve  desteği sağlıyorlar. Kendi özel anestezi ekibim var ve özellikle bunun altını çizmek istiyorum, kendi  anestezi uzmanım ile ameliyata giriyorum. Ayrıca özel hemşirem mevcut olduğu için bu konuda içiniz rahat olsun.

Sizi ameliyat sabahı asistanım hastanede karşılıyor. Yatış işlemleriniz ile kendi hemşirem ilgileniyor. Anestezi doktorum sizi gördükten sonra ameliyathanede ben sizi karşılıyorum. Muayenede konuştuğumuz sürecin tekrar üzerinden geçip ameliyata başlıyoruz.

İyileşme süreci boyunca asistanlarıma ya da bana her zaman ulaşabiliyorsunuz. Takipleri bizzat ben ve ekibim yapıyoruz.

SGK veya özel sağlık sigortası bu ameliyatı karşılar mı?

Maalesef diğer tüm estetik işlemlerde olduğu gibi Septorinoplasti operasyonunda da karşılamamaktadır.

Septorinoplasti fiyatları

Septorinoplasti fiyatı muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olmaktadır.

Yurt dışı veya şehir dışı hastalarımız için süreç

Bu şekilde hastalarımız çok olduğu için yine tecrübeli olduğumuz bir konu olduğunu belirtmek isterim. Bu hasta grubumuz ile daha çok fotoğraf ve görüntülü konuşma ile muayene gerçekleştiriyoruz. Ona göre karar veriyoruz. Ameliyat olmaya karar verdiği takdirde birebir muayene ve testler için 1 gün önceden gelmesi yetiyor. İsteyen hastalarımız için havaalanı transferi gerçekleştirebiliyoruz.  Konaklayacak yeriniz mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz otellerde sizin için konaklama rezervasyonu yapıyoruz.

Sağlığınız sizin içinde benim içinde çok önemli. Uygun olamayan bir durum olduğunda bunu mutlaka anlatıp ameliyatı yapmayabiliriz. O yüzden bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizde iyi araştırma yapmak, uzman cerrahın ameliyat sayısına, yaptığı ameliyatların öncesi sonrasına bakmak gerekir.

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE kliniğinde Septorinoplasti ve diğer tüm estetik işlem ve ameliyatlar üzerine hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?