fbpx
Dr. Selçuk Yüce, burun masajı, burun estetiği, rhınoplasty

Burun Estetiği Sonrası Burun Masajı

Burun estetiği ameliyatı yüzdeki simetrinin, harmoninin, doğal ve güzel görünmenin anahtar dokunuşudur. Bu nedenle rinoplasti demek estetikli demek değil, aksine normal olan, doğal olandır. Burun estetiği ameliyat bittikten sonrada özel bakım isteyen hassas bir estetik operasyondur. Özellikle darbe almaması en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Bunun dışında özel burun masajı teknikleri bulunmaktadır. Bu teknik ile yapılan masaj ile hem ödemin daha hızlı geçmesi hem de burnun daha iyi şekil alması sağlanır. Fakat her burun ameliyatı geçiren hastaya burun masajı önermek uygun değildir. Masaja ve nasıl yapılacağına ameliyatı gerçekleştiren cerrah karar verir.

Burun estetiği öncesi süreç

Burun ameliyatına karar vermeden önce iyi bir fizik muayene yapmak çok önemli. Estetik cerrah eşliğinde iyi bir muayene ve konuşma anlamlı olacaktır.

Fizik muayeneye uygun olarak sizin nasıl bir burun şekline sahip olacağınız anlatılır.

Burun ameliyatında en önemli nokta hasta ve hekimin aynı fikre sahip olmasıdır. Bu doğrultuda ameliyata karar vermek en uygun olanıdır.

Bu operasyon kişiye özgü olmalıdır. Her hastaya aynı işlemi yapmak doğru değildir.

Ameliyat süreci

Burun estetiği operasyonu ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılması uygundur. Ameliyat ortalama 3 saat kadar sürer. Bir aksilik olmaz ise aynı gün taburculuk gerçekleşir.

Her yapılan burun ameliyatında burun içi tampon olur mu?

Burun ameliyatı sonunda burun içi tampon koyma oranı yaklaşık  yüzde on –yirmi kadar olmaktadır. Yani her ameliyat ettiğim 10 hastanın 7-8 ine tampona gerek kalmamaktadır.

Bu operasyonu geçiren her hastada çok ağrı olur mu? Morluk ya da şişlik olur mu?

Bu ameliyatta hafif de olsa ağrı, şişlik ve morluk olacaktır. Burun estetiğinde çok fazla şişlik ve morluk olmaması adına gerekli önerilerde bulunuyoruz. Fakat korkmayın çok aşırı, rahatsız edici boyutta bir durumla karşılaşmıyoruz.

Burun estetiği sonrası burun masajı

Bu operasyon sonrası gerçekleşen ödemin, azalmasına ve lenf dolaşımını hızlanmasına yardımcı olması adına burun masajı önemlidir. Bu masajı uygularken dikkatli olmak gerekir. Estetik cerrahın önerdiği hareketlerin dışına çıkılmaması en uygunudur.

Uygulama esnasında son derece nazik hareketlerle masaj yapılmalıdır. Göz kapakları altından başlayarak, yukarıya doğru köprücük kemiğine kadar sıvazlama şeklinde yapılır. Yeniden şekil verilen kemik ve kıkırdak dokusu üzerine getirilen burun sırt derisi arasında biriken ödeme neden olan sıvı bu şekilde minimuma indirilir. Bu sayede aynı zamanda lenf dolaşımı hızlanacağından, ameliyatla verilmek istenen şeklin korunması sağlanır. Bu durumda zaten  çok önemlidir.

Estetik Cerrah tercihinin burun estetiğinde önemi

Hastaların net olarak bilemediği ama çok fazla merak uyandıran ve en çok sorulan sorudur. İlk önce bu uzmanlık alanı sahibi kişiler zaten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında eğitim almış hekim grubudur. Asistanlık yıllarından beri bir çok ameliyata ilk etapta gözlemci olarak daha sonra operatör olarak katılmışlardır. Çok fazla vaka sayısına sahip olup hem nefes hem de görüntü sorununu çözecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Diğer branşlar uzmanlıklarını aldıktan sonra kurslar yardımı ile bu alana dahil olmuş hekim grubudur.

 

Op. Dr. Selçuk Yüce burun estetiği sonrasında burun masajının önemini vurgularken, burun masajının nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?