fbpx
Dr. Selçuk Yüce, estetik cerrah, burun

Burun Estetiğinde Merak Edilenler

Burun estetiği biz plastik cerrahların en sık yaptığı operasyon grubundadır. Bu sebeple danışan hasta sayısı da buna paralel olarak bir hayli fazladır. Genel olarak hastaların merak ettiği soruları “Burun estetiğinde merak edilenler” başlığı altında toplayarak  rhınoplasty düşünen hasta grubuna fayda sağlamak istedim.

1-Burun estetiği için en uygun yaş nedir?

Burun estetiği yani rhınoplasty için en uygun yaş kadınlarda 17 , erkeklerde ise 18 yaş diyoruz. Bunun sebebini kısaca anlatmak gerekirse kemik gelişimin durması gerekir. Eğer kemik gelişimi devam ediyor olursa yapılan ameliyatın tekrarı gerekir. Bu sebeple garanti olması bakımından her zaman biz estetik cerrahlar bu yaş sınırını koyarız ki hem sizin için hem biz hekimler için zorluk olmasın.

2-Burun estetiği ne zaman yapılmalı?

Bu operasyon için en uygun zaman tabi ki kişinin kendini rahat ve kararlı hissettiği zamandır. Buruna darbe almaması gereken yaklaşık 3 ay gibi bir zaman dilimi var. Bu şekilde bir risk var ise ağır spor ya da bebek bakımında bebeğin aniden hareketi gibi onu konuşmak ve sakınmak gerekir.

3-Yaz aylarında burun estetiği yapılması uygun mu?

Tabi ki yapılır. Dışardan bir dikiş izi veya güneşin etkileyeceği bir durum yok. Fakat bugün ameliyat olup 1 hafta sonra ben tatile gideceğim derseniz bu durum uygun olmaz. Tatil planınızı yapıp, deniz havuz olayını bitirdikten sonra bu ameliyatı her zaman olursunuz. Bu ameliyattan yaklaşık 1 ay sonrada bu şekilde tatil planı yapmanız mümkün. Ama burun içinin tam iyileşesi için ben tam 1 ay istiyorum hastalarımdan.

4-Burun ameliyatı süreci nasıldır? (Burun estetiğinde merak edilenler)

Burun estetiği operasyonu ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat ortalama 3 saat kadar sürer.

5-Açık ve kapalı teknik burun estetiği ne demek?

Burun ameliyatı açık teknik burun estetiği ve kapalı teknik burun estetiği olarak iki şekilde yapılmaktadır. Birbirlerine avantaj dezavantajları olmakla birlikte sonuç itibarı ile açık teknikte burun ucunda kolumella dediğimiz bölgede ters v veya basamak şeklinde minik bir iz kalır.

Bu iz zamanla görünmeyecek seviyeye gelir. Burun estetiğinde hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın ve hastanın beklentileri doğrultusunda belirlenir. Burada hedef hastanın fonksiyonel ve görüntü olarak güzel bir buruna sahip olmasıdır.

Burun estetiğinde kişisel yaklaşım olarak kapalı teknik tercih etmekteyim fakat nefes sorunu da var ise açık tekniğe de dönmek çok sık yaptığım bir yaklaşımdır.

6-Burun içi tampon kullanımı her burun ameliyatında olur mu?

Burun ameliyatı sonunda burun içi tampon koyma oranım her ameliyat ettiğim 10 hastanın 2 ya da 3 ü gibi bir oran oluyor.

Burun tamponu koyduğum hasta  grubu genelde burun içi çok problemli hastalar oluyor. Koyduğum tampon da nefes almanıza imkan sağlayan özel oluklu tampon oluyor. Genelde burun içi tamponu 2. günde alıyorum.

7-Burun ameliyatı sonrası ne zaman gözlük takılması uygundur ?

İlk 1 hafta bu pek mümkün olmuyor. Fakat sonrasında normal gözlük ise yavaş yavaş başlanır. Güneş gözlüğü gibi daha mecburi olmayan durumlar olunca 1 ay beklemek daha uygun olacaktır.

8-Burun estetiğinde Estetik Cerrah’ın bu ameliyatı yapan diğer branşlardan farkı nedir?

Hastaların net olarak bilemediği ama burun estetiğinde merak edilenler sıralamasında en çok sorulan sorudur. Öncelikle bu uzmanlık alanına sahip kişiler zaten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında eğitim almış hekim grubudur. Asistanlık yıllarından beri bir çok ameliyata ilk etapta gözlemci olarak daha sonra operatör olarak katılmışlardır. Çok fazla vaka sayısına sahip olup hem nefes hem de görüntü sorununu çözebilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Diğer branşlar uzmanlıklarını aldıktan sonra kurslar yardımı ile bu alana dahil olmuş hekim grubudur.

9-Aynı seansta hem nefes hem de görüntü problemi düzelir mi?

Sonuç olarak bakıldığında burun nefes almanın sağlandığı organdır. Nefes problemi yaşayan kişi sağlıklı bir birey değildir. Bizim önceliğimiz hastanın sağlığını düzeltip sonrasında görüntü problemini de aynı seansta gidermektir. Böylece tek ameliyat ve tek anestezi ile sorunları çözmüş oluruz.

10- Burun estetiğinin maliyeti nedir?

Burun estetiği fiyatları muayene sonucunda belirlenmektedir. Asistanlarım ile iletişim kurduğunuz takdirde size ortalama bir fiyat bilgisi vereceklerdir. Ama dediğim gibi net fiyatlandırma muayene sonucunda belli olur. Hangi tekniğin uygulanacağı ve hastanın tam olarak ihtiyacının ne olduğu bu ameliyatın içeriğini etkilemektedir. İçerik değiştikçe burun estetiği fiyatı değişmektedir.

 

Estetik Cerrah Dr. Selçuk YÜCE burun estetiğinde merak edilenler ile ilgili sorulara cevap vermiştir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?