fbpx
Estetik Cerrah, Dr. Selçuk Yüce, kepçe kulak

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak (otoplasti) ameliyatı diğer bilinen tüm estetik işlemlerin aksine çocukluktan itibaren yapılabilen bir işlemdir. Özellikle küçük çocuklarda görülen akran zorbalığına maruz kalıp psikolojik travma yaşamaması için ilkokula başlamadan yapılması en uygun olanıdır. Bakıldığında estetik kaygılar ile yapılıyor gibi görünmektedir. Fakat aslında bu dönemde tamamen psikolojik nedenler ön plana çıkmaktadır. Yaş grubu itibari ile akran zorbalığının çok fazla olduğu bu dönemde kimse çocuğunun bu ağırlık altında ezilmesini istemez. Doğal olarak bu konu ile ilgili çözüm yolları arayışına girer.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılır?

Çocuklarda kulak gelişimi 6 yaş civarına kadar sürmektedir. O yüzden bu işlemin 6 yaş ve sonrasında yapılması uygundur. Biz estetik cerrahların tavsiyesi genelde ilkokula başlayacağı yaz döneminde ya da 1. sınıfın yaz tatilinde planlanması yönündedir.

Çocuk bu durumdan rahatsız değil ise kendisi karar verecek yaşa gelene kadar beklemek en doğru olanıdır. Saç veya şapka ile kapatma çabaları var ise işlemin erken yapılmasında sakınca yoktur.

Çocuklarda otoplasti süreci nasıl olur?

Otoplasti yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılan bir işlem olmasına karşın çocuklarda genel anestezi ile yapılması daha uygundur. Çocukların kaygı artışı ile daha çok hareket edeceği düşünülünce genel anestezi ile yapılması en mantıklısıdır. Genel anestezi altında yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. Hasta aynı gün taburcu edilir. Kulaklar bant ile kapatılır. Yaklaşık 1 hafta sonra ameliyat ile ilgili hiçbir sorun kalmaz.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı sonrası iz kalır mı?

İşlem kulak arkasında olduğundan ve kendisi eriyen dikiş olduğu için görünen bir iz olmamaktadır. Kulak arkasında bir iz olacaktır ama o da zamanla kaybolup normal kıvrım yeri çizgisi şekline dönüşür.

Çocuklarda ip askılama ile kepçe kulak estetiği

İp askılama ile kepçe kulak estetiği sürekli yenilenmesi gereken bir işlemdir. İp askılamada kullanılan malzemenin belli bir ömrü vardır. Yine aynı şekilde çocuklarda genel anestezi altında yapılması uygun olur. Genel anestezi altında geçici bir işlem yerine kalıcı olan bir işlem gerçekleştirmek daha mantıklıdır. O yüzden Estetik Cerrah olarak benim önerim kepçe kulak ameliyatı yapılması olur.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı ile ilgili ayrıntılı bilgi için asistanlarıma arama yolu ile ya da web sitesindeki whatsapp uygulamasından mesaj yolu ile ulaşabilirsiniz.

 

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE kliniğinde Kepçe Kulak Ameliyatı (otoplasti) ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?