fbpx
Dr. Selçuk Yüce, göz kapağı ameliyatı, estetik cerrah

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı aslında sadece üst göz kapağının sarkması ile yapılan tek bir işlem değildir. Bir çok çeşidi vardır. Üst göz kapağı estetiği, alt göz kapağı estetiği, badem göz estetiği gibi çeşitlendirmek mümkün.

Göz kapağı ameliyatı için hangi durumlarda estetik cerraha başvurmak gerekir?

Bize daha çok başvuran hasta grubu özellikle yaşlanma veya yapısal olarak üst göz kapağının sarkması ile artık yüzünde yorgun ve yaşlı bir görüntü istemeyen kişilerdir. Bu şekilde genç yaşta başvuran hastalarımızda olmaktadır. Çünkü yapısal olarak üst göz kapağı gevşeyip sarkan kişiler olmaktadır. Bu kişiler hem yüzündeki görüntüden rahatsız olmaktadır, hem de artık göz kapaklarını çekerek görmek zorunda kalmaktan şikayetçidirler.

Bir diğer hasta grubu ise alt göz kapağı yani göz altı torbalarından şikayet edenlerdir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılamadığı için genelde yüz germe ameliyatı ile kombine etmek gerekir. Ameliyathane koşullarında genel anestezi ile yapılır.

Son zamanlarda en çok rağbet gören göz kapağı ameliyatı ise badem göz estetiğidir. Gözünün ve bakışının daha çekici olmasını isteyen hastalarımızın en çok talep ettiği işlem badem göz estetiği olmuştur. Bu işlem lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen bir operasyondur.

Üst göz kapağı estetiği süreci

Lokal anestezi altında yaklaşık 1 saat sürmektedir. Göz kapağında ince bir dikiş izi olmaktadır. Burası ince bantlarla bantlandığı için gözün kapanması gibi bir durum söz konusu değildir. Hasta normal günlük hayatına dönebilir fakat bantların çıkması 1 hafta gibi bir süre sonra olacağı için özel bir durum var ise bu işlemi daha önce planlamak daha uygun olacaktır. Göz kapağı ameliyatları arasında en kolay ve hızlı sonuç alınan memnuniyetin yüksek olduğu operasyondur. Bu arada iz konusuna değinecek olursak göz kapağının kıvrılma noktasından kesi yapılacağı için iz kesinlikle belli olmamaktadır.

Göz kapağı estetiğinde amaç nedir?

Bu işlemlerde amacımız hastamızın beklentilerini açıklaması ve fizik muayenesi sonrası göz kapağı sarkmasını düzeltmek, kırışıklık tedavisi sağlamak, göz torbaları oluşmuş ise torbaları çıkarmak değil tekrar doğru anatomik pozisyonuna getirmektir. Tabi ki her hastaya tüm işlemleri yapamıyoruz. Hastamızın durumuna göre işlem planımız da değişmektedir.

Üst göz kapağı ameliyatı cerrahi bir işlem midir?

Göz kapağı ameliyatı uygulamaları minimal cerrahi bir işlemdir. Cerrahi uygulaması nispeten diğer operasyonlardan daha  kolay olup , hastamızı uyutmaya gerek olmadan, lokal anestezi altında yapılan işlemlerdir. Lokal anestezini hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

İşlem süresi

İşlem ortalama 30-45 dakika sürmektedir. İhtiyaç halinde göz kapağı cerrahisine alın germe, yüz germe, gözaltı ışık dolgusu, dolgu uygulamaları, gençlik aşısı, PRP uygulaması ile kombine ederek daha iyi sonuç alabiliriz.

Üst göz kapağı ile alt göz kapağı estetiği operasyon süreçleri farklı mıdır?

Bu bahsettiğimiz lokal anestezi altında yapılan işlem üst göz kapağı için geçerli olup, alt göz kapağı estetiği gerekmesi söz konusu olduğunda yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılmakta olup genel anestezi gerektirmektedir. Alt göz kapağı ameliyatı daha komplike bir operasyondur.

Bu operasyondan sonra gözler kapatılır mı?

Bu işlemden sonra gözleri kapatmak söz konusu değildir. Dikişlerin üzeri ince bantlar ile kapatılır. Görme problemi yaşanmaz.

Şişlik ve morluk olur mu?

İlk 24 saat soğuk uygulama çok değerlidir. Göz etrafında şişlik ve morarma olur. Fakat kısa sürelidir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı olursa tedirgin olmaya gerek yoktur. Bunlar iyileşme belirtisidir.

İlk günler gözünü tam kapatamamak normal midir?

Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamaz. Bu bir komplikasyon değil operasyonun gerekliliğidir, bir hafta içinde kendiliğinden geçer.

Göz kapağı üzerindeki dikişler belirgin midir?

Hayır belirgin değildir. Amaç zaten güzel bir görüntü sağlamak olduğu için dikişler göz kapağının kıvrım bölgesine gelecek şekilde yapılmaktadır. Çok ince estetik bir dikiş olduğu için gözler kapalıyken bile belli olmaz.

Dikişler alınır mı ?

Dikişler alınmaz. Hastalarımız yaklaşık 1 hafta sonra ameliyat geçirmemiş gibi normal hayatına dönebilmektedir.

Badem göz estetiği süreci

Yine lokal anestezi altında yaklaşık 40 -60 dakika arasında bir süreç içermektedir. Gözün yukarı çekilerek daha çekici bir bakış oluşturmak için uygulanır. Son yıllarda çok talep gören bir işlemdir.

Alt göz kapağı estetiği süreci

Bu işlem daha çok yüz germe ameliyatı ile kombine edilip uygulanan bir operasyondur. Genel anestezi altında yapılmaktadır.

 

 

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE kliniğinde göz kapağı ameliyatı (göz kapağı estetiği) ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?