fbpx

Lipödem Hastalığı

Lipödem hastalığı , bacaklarda deri altı yağ doku fazlalığı nedeni ile bacağın normalden kalın olmasıdır. Bu kalınlık sadece görsel olarak rahatsızlık vermez. Ağrı şikayeti de sıklıkla görünür. Evreler ilerledikçe şikayetlerde artar. Maalesef kendi başına diyet, spor gibi durumlar ile geçecek bir rahatsızlık değildir. Operasyon bu hastalığın mecburiyetidir. Evre ilerledikçe de operasyon sayısı artmaktadır. En iyi tarafı operasyon geçirdikten sonra hastalık tekrar etmez.

Lipödem ve lenfödem arasındaki fark

Lipödem kelimesi ödem durumu değildir. Buradaki sıkıntı deri altında bulunan yağ dokunun hormonların etkisi ile normalden fazla kalın olması durumudur . Lenfödem ise vücudumuzda lenf sisteminin yetersizliğine bağlı olarak hücre dışına kaçmış ve ödeme neden olan sıvının tekrar sisteme dahil edilememesine bağlı ödem oluşmasıdır. Ayrıcı tanı için usg ve mrg değerlendirmesinde cilt altı yağ doku kalınlığı mevcut ise lenfödem den ayırmak mümkündür.

Lipödem hastalığı kadınlara özgü bir hastalık mıdır?

Lipödem Ankara özellikle kadınlarda görünür. Bacaklarda östrojen yüksekliğine bağlı yağ dokuda bozukluk sebebi ile oluşmaktadır. Östrojene bağlı bir durum olduğu içinde dolayısıyla lipödem hastalığı erkeklerde görülmez. Kadınların hastalığıdır.

Lipödem hastalığı kaç evreden oluşur?

Lipödem hastalığı 4 evreden oluşmaktadır. İlk evrede bacaklarda düz kalınlaşma vardır. İkinci evrede kalınlaşmaya yer yer dalgalanmalar, kabarıklıklar eşlik eder. Üçüncü evrede deride portakal kabuğu görünümü oluşmaya başlar. Kişi aşırı kilolu olamasa da çok kalın düzensiz yağlı bacak ya da kol oluşur. Dördüncü ve son evrede ise damar yetmezliği de olaya eşlik eder ve geri dönüşü olmayan hareket kısıtlılığına sebep olan sorunlar başlar.

Lipödem hastalarında en sık görülen şikayetler

Lipödem hastaları ergenlik ile birlikte bacaklarının kalınlığında şikayet ederler. Etek ya da elbise giymek istemezler. Ayak bileği, ayak ve ayak parmakları normaldir. Fakat ayak bileği bacak devamlılığında bacak bir anda kalınlaşır. Kalınlaşma önceleri diz altında iken ileri seviyelerde uyluğa doğru ilerler.

Bu hastalık genetik midir?

Sıklıkla aynı şikayet aile ve yakın akraba kadınlarında da mevcuttur. Çünkü hastalık genetik geçiş göstermektedir. Genelde hastalar halamda da ya da teyzemde de aynı durum vardı şeklinde beyanatta bulunurlar.

Bacaklarınızda ödem mi yoksa lipödem hastalığı mı var bunu ayırt etmek için ne yapılmalı?

Sıklıkla kıyafet gibi sosyal sorunlar dışında özellikle gün içi yorgunluğa da bağlı akşamları ağrılı bacak şikayeti olur. Bu dönemde yapılan fizik muayenede şişlik olarak algılanan bacak aslında ödemli değildir. Ödemli bacakta basmakla deride gode bırakan (deride çökme) ödem olurken lipödemli bacakta basmakla çökme olmaz. Aksine aşırı hassas ve ağrılı bacak olur.

Lipödem tek bacakta olmaz. Simetriktir ve aynı anda iki bacakta mevcuttur. Kalın bacaklarınız varsa etek, elbise ya da dar pantolon giymekten imtina ediyor iseniz lipödem hastalığınız olabilir.

Net tanı için ne yapılmalıdır?

Lipödem Ankara tanısı fizik muayene ile konur. Bunun için mutlaka bir Estetik, Plastik Cerraha başvurmak gereklidir. Ayak bileği kadınlarda ortalama 20-21cm dir. 22 cm nin üzerinde ayak bileği kalınlığı var ise ve ayak parmak derinizi pinch testi(çimdik testi) ile rahat tutabiliyor fakat bacak derinizi çok gergin ve tutulamıyor ise lipödem tanısı konur.

Lipödem hastalığı tedavi yöntemleri

Lipödem tedavisi sıkıntılı bölgede soruna neden olan fazla yağ dokusunun alınmasıdır. Burada önemli olan bölgedeki toplardamar ve lenf damarlarına zarar vermeden yağların liposuction yöntemi ile alınmasıdır. Klasik liposuction yöntemi yerine bölgeye özel damar koruyucu lazer liposuction yapılmaktadır. Bacak, liposuction açısından riskli bir bölgedir. Bu nedenli kontrollü olarak simetrik her bir bacaktan 2-3 litre yağ alınması lipödem tedavisi için uygun olacaktır.

Operasyon süreci

Cerrahi operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sonrası özel bacak çorapları giydirilir. Bu özel çoraplar basınçlı medikal özellikte olup iyileşme süreci boyunca giyilmesi şarttır. Kontrollerde doktorun kararına göre bırakılır. Lipödem tedavisi tek başına cerrahi tedaviden ibaret değildir. Operasyon sonrası anti ödem egzersizler, lenfatik masaj, LPG tedavi, ilk 3 ay basınçlı çorap tedavisi kullanmak cerrahiye eklenmesi gereken tedavilerdir.

Estetik Cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde Lipödem (kalın bacak estetiği) ile ilgili hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?