liposuction

Yağ Aldırma Nedir?

Yağ aldırma nedir? Bölgesel olarak yağlanma sorununun çözüldüğü bir operasyondur. Aynı zamanda Liposuction da denilmektedir bu yönteme. Genellikle bölgesel zayıflama yöntemleri ile zayıflayamayan, inatçı yağlanmalara sahip kişiler tarafından tercih edilmektedir. Liposuction cerrahi bir operasyondur ve yaptırmadan önce mutlaka bir uzman görüşü almak gerekmektedir. Yağ aldırma zayıflamak için kullanılan bir yöntem değildir. Zayıflamaktan ziyade vücut hatlarını kusursuzlaştıran, bölgesel olarak incelmenizi sağlayan bir yöntemdir.

Bu operasyondan kimler yararlanır

Liposuction işlemi erkeklere ve kadınlara uygulanabilen bir cerrahi operasyondur. Uygulamanın en fazla yapıldığı bölgeler genellikle bel çevresi, kalçalar ve karın bölgesidir. Fakat yağ aldırma sadece bununla sınırlı değildir. Bunun yanı sıra gıdı bölgesi, uyluk, kol gibi bölgelere de uygulanmaktadır.

Meme küçültme operasyonlarında da yine yan bölgeler için kullanılmaktadır.

Yağ aldırma işlemi, herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Ama diyabet, kalp hastalığı gibi sağlık problemleri olan kişilere uygulama kararı doktorunuza danışarak olmaktadır. Yapılacak test sonucuna göre uygun görülecektir.

Hamile veya yeni doğum yapmış kişiler için uygun bir cerrahi işlem değildir. Eğer inatçı yağlanmalar dışında bir kilo sorunu yaşıyorsanız, ilk aşamada kontrollü bir diyet ve buna ek olarak spor yaparak kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir.  Eğer diyet ve spor sonrasında vücudunuzda yağ kaybı gerçekleşmeyen bölgeler varsa bu bölgelerdeki fazlalıklar için bu cerrahi işleme başvurmanız daha uygun olacaktır.

Yağ aldırma operasyonu süreci

Diyetle ve sporla kilo verilmesine rağmen ne yapılırsa yapılsın olduğu yeri terk etmemeye kararlı dirençli yağ hücrelerinin alınma operasyonu, güzel görünmek isteyen her kadının sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir.  Liposuction operasyonu nasıl yapılır diye araştıranlar için şu şekilde açıklanabilir.  Liposuction operasyonu genellikle farklı metotlar ile likit hale getirilen yağ dokularının özel kanüller yardımı ile bölgeden alınmasıdır. Bu kanüllerin bağlandığı vakumlu cihazı yağlanmanın olduğu bölgede hareket ettirilerek vücuttaki istenmeyen dirençli yağ hücrelerinin emilmesi sağlanır.

Operasyon sonrası yaşananlar

Yağ aldırma operasyonunda genel anestezinin yanı sıra lokal anestezi de uygulanabilmektedir. Liposuction operasyonu sonrası İyileşmenin hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için bol bol hareket etmek ciddi önem taşımaktadır. Ameliyat sonrasında ortalama 3-4 gün süren ağrılar yaşanmaktadır. Ortalama 1 hafta sonra dikişler alınabilir. Takip eden 3 hafta boyunca liposuction korsesi kullanılması gerekir.

Estetik Cerrah Dr. Selçuk Yüce Ankara’da bulunan kliniğinde Liposuction yani Yağ Aldırma operasyonu ile ilgili hizmet vermektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?