Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak Estetiği (Kepçe Kulak Düzeltilmesi)

Kulak, başın her iki yanında bulunan, simetrik, özel bir kıkırdak şekli ve yapısı ile yaratılmış, üzeri çok ince bir deri ile örtülmüş estetik görünüm ve ses dalgalarını toplayarak işitme duyusuna yardımcı olan bir organdır. Kulak bozuklukları sekil ve işitme anlamında çokça çeşitlendirilebilir. Plastik cerrahi bilim dalı olarak bizler kulağın şekil bozuklukları ile ilgilenmekteyiz. Kulak yaratılış itibarı ile şekil anlamında özel bir organdır. Bu sebeple deformiteleri düzeltmek iyi bir planlama gerektirir. Estetik cerrahide kulak ve burun şekil bozuklukları ve deformitelerini düzeltmek en zorlandığımız alanların başında gelmektedir. Kulak boyu yaklaşık olarak burun ile aynı uzunluktadır ve bu 6-7 cm. civarındadır. Burun ve kulak boylarının ölçümünü yaparak kulağınızın yada burnunuzun normalden büyük olup olmadığı hakkında kabaca fikir sahibi olabilirsiniz. Kepçe kulak ise karşı bakışta kulağımızın dış sınır iç kıvrımının arkasında kalması gerekirken, iç kıvrım yokluğu ya da kıvrımın normalden daha içte kalması durumudur. Bu sebeple belirgin kulak olarak da adlandırılır.

Kepçe Kulak Deformitesi

Kepçe Kulak bozukluğunun tedavisi cerrahidir. Kulak kepçesi gelişiminin yaklaşık %90’ını yaşamın ilk 4-5 yılında tamamlar. Bu nedenle genelde estetik ameliyatları yetişkin dönemde önersek de kepçe kulak onarımı için istisna bir durum olarak daha erken yaşlarda yapmaktayız.

Kepçe kulak bozukluğu ameliyatına otoplasti denmektedir. Kepçe kulak ameliyatını ilk 4 yaşta kulak gelişimi devam etmesi nedeniyle önermiyorum. 4 yaştan sonra herhangi bir yaş sınır olmadan cerrahi yapılabilir. Özellikle okul çağında çocuklar özellikle sınıf arkadaşları ya da yakın arkadaşları tarafından dalga geçme seviyesine varan olumsuz davranışlara maruz kalması nedeniyle bu durum çocuk psikolojisini ciddi anlamda bozabilmektedir. Bu nedenle İlkokula başlamadan cerrahi yapmak uygun bir dönem olacaktır.