Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İple Yüz Germe

İple Yüz Germe Nedir?

İple yüz germe, ameliyatsız yüz germe, ip ile gençleştirme, iple yüz askılama, kaş askılama, yanak askılama gibi çeşitli isimlere de sahip olan minimal invaziv, poliklinik şartlarında uygulanan tedavidir.

 

İple Yüz Germe Endikasyonu Nedir, Hangi Durumlarda Yapılır?

İple yüz askılama tedavisi yaş, sigara kullanımı, güneş gibi etmenlere bağlı olarak cilt kalitesi bozulur. Buna bir de yer çekimi gibi önüne geçemediğimiz bir durum eklenince yüzün çeşitli bölgelerinde sarkma oluşur. Yanak, çene gibi bölgelerde bulunan cilt altı yağ dokusu düşer ve yüzde yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Bu durumlarda özel teknikler ile cilt ve cilt altı askılama yapılarak yükselme sağlanır.

 

Ameliyatsız Yüz Germe Tedavisi ile Nasıl Sonuç Alırız?

Yüz bölgesinde (elmacık kemikleri, yanak, göz çevresi, kaş, çene, ağız kenarı, nazolabial çizgiler) , gıdı, boyun bölgelerinde toparlanma ve germe sağlanır.

 

İşlem Nasıl Uygulanır?

Bu işlemi yapmadan önce fizik muayene ve planlama çok önemlidir.

Muayeneyi hasta ile birlikte mümkünse ayna karşısında yapmayı tercih ediyorum. Hastanın rahatsız olduğu sarkmadan şikayet ettiği noktaları ortaya koyuyorum. Ardından bölgeye uygun ip seçimi ve ip sayısını belirliyorum. Uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürüyor ve bir miktar lokal anestezik enjekte ediyorum. 15 dakika sonra uyuşukluk sağlanması sonrası 0.1 mm cilt insizyonundan girip ipleri uygun bölgelere koyuyorum. Etki direk ortaya çıkıyor. Uygulanan bölgede bir miktar kızarıklık ve şişlik dışında sıkıntı gelişmiyor.

İşlem sonrası çok küçük deliklerden ip cilt altına konulduğu için iz kalma ihtimali söz konusu değildir. Fakat ipin germe etkisine bağlı olarak ilk 2 hafta, konilerin olduğu ve ipin giriş deliğinde sonradan kendiliğinden geçen bir gamzelenme bazı hastalarda oluşmaktadır.

Etki ortalama 1-1,5 sene sürmektedir. Bu süreden sonra işlemin %5-10 kalıcılığı olduğunu düşünüyorum fakat ilk dönemdeki etkisi kalmamaktadır. Bu işlemi botoks dolgu gibi uygulamalarla sıklıkla kombin ediyorum. Daha iyi sonuç olduğunu düşünüyorum.

 

Kullanılan İplerin Tipleri Nelerdir?

Uygulanan tipler bölgeye, uzunluğuna göre çeşitlilik göstermektedir. İpler farklı markalarda değişkenlik göstermekle birlikte düz, konili, kılçıklı olarak üretilmektedir. Genellikle konili ipleri tecih etmekteyim. Ters koni şeklinde belli araliklarla ipin üzerine konmuş eriyen ürün sayesinde ip daha iyi germe etkisi gösterdiğini düşünüyorum.

 

Yan Etki Görülür mü?

Kızarıklık, ödem, geçici gamzelenme gibi kalıcı olmayan yan etkiler oluşabilmektedir.

 

Ameliyatsız Yüz Germe Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Bu işlem kanama bozukluğu olan hastalara, aspirin kullanan hastalara ve gebelik döneminde önermiyorum. Bu durum dışında her yaş ve dönemde uygulanabilir.