Dolgu Uygulaması

Dolgu yaptırmak, vücudun belirli bölgesinde doku hacim kaybı olması durumunda bölgeye sentetik olarak hazırlanmış dolgu maddesinin cilt altından keik üstüne kadar uygun olan bölgeye verilerek hacim artırmak işlemidir.

Dolgu maddesi sentetik ya da otolog olarak elde edilmektedir. Sentetik olarak en sık kullanılan dolgu içeriği vücudumuzda da bulunan hyalüronik asit ten oluşan, çeşitli yoğunluklarda üretilmiş yoğunluğuna göre cilt altına yada kemik üzerine; göz atından bacak gibi vücut bölgesi dahil her yere uygulanabilen bir üründür. Hangi dolgunun hangi bölgeye uygun olduğu ve nereye uygulanacağını hekiminiz karar verecektir.

Otolog yani kişiden elde edilen dolgu maddesi en sık kullandığımız yağ greft uygulamasıdır. vücudun belli bir bölgesinden (sıklıkla karın ve suprapubik bölgeden ) alınan yağ çeşitli işlemleden geçirilmesi sonrası alın, yanak, dudak gibi yüz bölgesi yada göğüs, popo, bacak gibi vücut bölgelerine lpofilling uygulaması yapmaktayız.

Dolgu Nerelere ve Ne Amaçla Yapılır?

Sentetik dolgu maddesini sıklıkla yüz kontur düzeltme ve hacim kaybı düzeltme tedavisi amacıyla kullanmaktayım:

  •  Yanak hacim kaybı düzeltme
  •  Burun dikleştirme veya burun küçültme amaçlı
  •  Gözaltı hacim kaybı ve morluk tedavisi amaçlı
  •  Atrofik skar(yara izi) tedavisi
  •  Yüz kırışıklık tedavisi
  •  Dudak hacim arttırma
  •  Çene kontur düzeltme
  •  El sırtı kırışıklık tedavileri amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır.

Dolgu Maddesi Ne Kadar Süre Kalıcılığı Devam Etmektedir?

Bu soru dolgu uygulamalarındaki en sık sorulan ve belki de hasta için en öneml sorulardan biri gibi gözüküyor. Kişi hem acı çekip hem harcama yaptıktan sonra çok doğal olarak etkinin uzun sürmesini beklemektedir. Bu soruya kısaca şöyle cevap veriyorum. Bir dolgu uygulaması ortalama 12-18 ay etkisi devam etmektedir. Bu etki ilk 6-8 ay maksimum seviyede iken zaman geçtikçe doğal olarak dolgunun erimesine bağlı olarak etki azalacaktır. Burada uygulanan dolgunun karakteri de çok önemlidir. Dolgu maddesinde çapraz bağ dene bir kavram vardır. Çapraz bağ ne kadar fazla ise kalıcılık o kadar fazla olur ama aynı oranda dolgunun sertliği de artar dolayısı ile çapraz bağı çok olan bir dolgu göz altına da yapılamaz. Buradaki ayrıntıyı tecrübeli bir hekim planlayıp en optimal ürünü sizin için uygulamalıdır.

Uygulama krem sürülmesi sonrası bölgede uyuşma sağlanarak yapılmaktadır. İşlem 10-15 dakika sürmektedir. İşlem sonrası 12 saat kadar hafif şişlik olabilir fakat hemen sosyal yaşama dönmek mümkündür. 15. Gün kontrol sonrası hekim ile işiniz sonlanmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?