• 9:00 - 18:00
  • Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi Neorama İş Merkezi No: 13/A (7. Kat) No:34 Yenimahalle / ANKARA

Lipödem – Kalın Bacak Sendromu

Lipödem – Kalın Bacak Sendromu

Kalın Bacak Sendromu

Lipödem; diğer adıyla ki ben artık bu ismin kullanılmasını öneriyorum ve tercih ediyorum: Kalın Bacak sendromu. Annelik, gebelik, emzirme ve buna bağlı vücutta oluşan deformasyonlar gibi zor eylemler ne yazık ki tekrar kadınları bulmuş durumda; çünkü lipödem yine kadınların rahatsızlığı.

Kadınların ergenliğe girmesi ile birlikte vücut kan değerlerinde normal olarak östrojen hormonu yükselir ve hedef organlara etki ederek işlevini görür. Ne yazık ki hedef organ olmaması gerekirken bacaklar ve kollarda da cilt altı yağ dokuda bulunmaması gereken bir reseptör olması sonrası, bu bölgede yağ dokular hedef organ listesine dahil olup sürekli uyarılıyor ve kalınlaşıyor.

Kalın Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda anlattığım işin teknik boyutuydu. Ama bilirsek aydınlanırız ve yaklaşımımız daha doğru olur. Çünkü bu hastalar ne yazık ki lipödemin bir hormon rahatsızlığı olduğunu bilmiyorlar ve hekim arkadaşlarımız da dahil olmak üzere hep obezite ya da kilo kontrol sorunu tanısı ile yanlış yönlendiriliyorlar. Sonuç olarak sonu gelmeyen diyet ve spor sonrası üst beden incelir iken bacaklar hiç ama hiç incelmiyor ve hastalarda yılgınlık baş gösterip kendini bırakıyor; hatta aşırı şişmanlayanlar bile oluyor.

Bu nedenle ki lipödem ismi çok yanlış algılanıyor. Sanki hastada ödem varmış ya da bir damar sorunu varmış algısı ile ‘önce kilo ver durumuna sonra bakalım’ diye hastalar kaderleri ile baş başa bırakılıyorlar.

Bacaklarınız kalınsa ve ergenlikten beridir bu durumdan muzdarip iseniz; etek, elbise giyemiyor ya da kendinize yakıştırmıyorsanız; hayatımda ben hiç çizme giyemedim diyorsanız ve bacaklarınızda ağrı şikayetiniz varsa lipödem olma ihtimaliniz çok yüksek. Ağrı şikayeti tanı koyma anlamında çok anlamlı bir anamnez bulgusu olmakla birlikte erken yaş hastalarımda aşırı ağrı olmadığını söyleyen hasta sayısı da oldukça fazla.

Ağrının nasıl olduğunu tarif etmek gerekirse şöyle örneklendirebiliriz; gün boyu çalıştıktan sonra akşam eve geldiğinize temas sonrası ( birinin dokunması veya çarpması gibi) şiddetli bir ağrı olur.

Lipödem; bu hastalık ile ilgili ve bilgi sahibi olan bir plastik cerraha muayene olma sonrası tanı konulabilen bir hastalıktır. Tanı için açıkçası belirgin bir test ya da görüntüleme yöntemi yok. Sadece başka hastalıklardan ayırmak yani ayırıcı tanı için zaman zaman testler istiyoruz.

Ben tanı öncesi hastalarımdan rutin kan tetkikleri, hormon tetkikleri ve bacak doppler ultrasonu kesinlikle istiyorum.

Lipödem 4 evreden oluşan bir hastalıktır. Evre 1 daha çok genç dönemde görülür. Evre 1-2 hastalar genelde genç, üst bölgesi normal ya da zayıf ama alt bacakları nispeten daha kalın insanlar olup yaş ilerledikçe bacakları kalınlaşan ve evre 3-4 hastalarına dönüşenlerdir. Hatta evre 4 olup çok kötü seviyede hastalar da sıklıkla karşımıza çıkıyor.(Mahallenizde gördüğünüz ya da komşunuz olup kocaman bacaklı yürüyemeyen tontiş teyzelerin çoğu lipödem olup tanı alamayan insanlar olabilir)

Tanı sonrası bu operasyonun tedavisi liposuctiondır. Yani sorunlu olan yağları vücuttan almak. Şunu unutmayın ki hangi evrede iseniz o kadar ameliyat ile bu hastalıktan tam anlamıyla kurtulabilirsiniz. Hastalıktan bir kere kurtulursanız merak etmeyin tekrar bu yağlar oluşmayacaktır.

 

Lipödem – Kalın Bacak Sendromu
Aklınıza Takılan Tüm Sorularınız İçin
Hemen Bize Ulaşın...