• 9:00 - 18:00
  • Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi Neorama İş Merkezi No: 13/A (7. Kat) No:34 Yenimahalle / ANKARA

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

 

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

 

Yüzdeki estetik görünüm için önem teşkil eden kulaklardaki kepçelik durumu kişiyi estetik anlamda rahatsız etmesinin yanı sıra bu kulak şekline sahip olan kişide psikolojik travmalara dahi sebep olabilen istenmeyen bir durumdur. Kepçe kulak sorunu kulak bölgesine alınan darbelerden kaynaklı olabileceği gibi %95 genetik yatkınlıktan dolayı meydana gelmektedir. 

Kepçe kulak, hamilelik esnasında anne karnındaki bebeğin kulağındaki kıkırdağın yeterince gelişmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Kulaktaki kıkırdak doku tam anlamıyla gelişmediğinde, kulak asıl şeklini alamadığı için öne doğru eğim oluşturur. Bu durumda kepçe kulak olarak isimlendirilir. Kepçe kulak ameliyatı günümüzde estetik anlamda sıklıkla tercih edilen operasyonlardan biridir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Kepçe kulak, özellikle okula başlayan çocukların sosyalleşmesini engelleyebilen ve okul hayatını olumsuz yönde etkileyebilen bir durumdur. Bu sebeple kepçe kulak ameliyatı(otoplasti) erken dönemde yapılması çocukta psikolojik travmalar oluşmaması açısından oldukça önemlidir. Kulak gelişimi 6-7 yaş civarlarında tamamlanmaktadır.

Bu nedenle çocuklarda otoplasti, kulak gelişiminin tamamlanmaya yaklaştığı 4-5 yaşlarından itibaren uygulanmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır? Kepçe kulak ameliyatı her yaş grubu için uygun bir operasyondur. Kepçe kulak ameliyatlarında genellikle genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan, lokal anestezi ile yapılır. Kulak Arkasından açılan kesi sayesinde yara görünmez.

Çocuklarda ya da sağlık durumunun lokal anesteziye uygun olmadığı durumlarda ameliyata girecek olan kişiye genel anestezi uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık 1 saat civarı sürmektedir. Uzman doktorlar tarafından en uygun şekilde kulak arkasından kesi açılır. Kulak arkasından açılan bu küçük kesiden kıkırdağa ulaşılır ve gerekli düzeltmeler uygulanır. Estetik operasyon sonrası estetik dikişle operasyon bölgesi kapatılır.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

 

Estetik operasyon sonrası hastayı kaygılandırabilecek ciddi bir ağrı olmamaktadır. Oluşabilecek küçük ağrılar doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kısa sürede günlük hayat rutinine dönülebilmektedir. Operasyonda eğer lokal anestezi kullanıldıysa aynı gün taburcu olmak mümkündür. Genel anestezi kullanıldıysa genellikle ertesi gün taburcu edilmektedir. Otoplasti eğer çocuk hastaya yapılmışsa önlem amaçlı 1 gün hastanede misafir edilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği
Aklınıza Takılan Tüm Sorularınız İçin
Hemen Bize Ulaşın...