• 9:00 - 18:00
  • Beştepe Mahallesi Yaşam Caddesi Neorama İş Merkezi No: 13/A (7. Kat) No:34 Yenimahalle / ANKARA

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

 

Karın Germe Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli? 

 

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe işlemi orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağ ve derinin cerrahi yöntemlerle alınması anlamına gelir. Bu ameliyat sırasında karın duvarının kasları daha gergin ve gergin hale gelir. Karın düz hale getirmek için burada ayrılan kaslar toplanır ve fazla yağ ve deri alınır. Bu ameliyatla karın derisinin deformasyonu giderilir ve karın gergin ve gergin görünür.

 

Karın Germe Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

 

Karın germe ameliyatından sonra ilk hafta hastalar sırt üstü yatmamalıdır. Dizlerini hafifçe midelerine doğru çekerek yan yatmalıdırlar. Bu, ameliyat bölgesindeki gerginlik hissini giderir. 

İlk hafta sarsıntılı hareketlerden kaçının ve vücudunuzu 20 - 25 derecelik bir eğimle öne doğru hareket ettirin. Otururken ve ayakta dururken karın bölgesi yastıklarla desteklenerek bölgeye uygulanan baskı azaltılabilir. En az bir ay boyunca ağır yük taşımaktan kaçınılmalıdır. 

Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler ve yaradaki plastik bandaj çıkarıldıktan sonra dikişlere basmadan duş alınabilir. Başarılı bir operasyon için bir diğer önemli nokta ise operasyondan sonra yaklaşık 6 hafta gece gündüz giyilen korsedir.  İyileşmeyi geciktirdiği için sigara içmek önerilmez.  Hamilelik planları en az bir yıl beklemelidir.

 

Abdominoplasti Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

 

Karın germe ameliyat sonrası karın içi basıncının artmasını önlemek için gaz üretmeyen besinler içeren bir diyet yapılmalıdır. Gaz yapmayan taze sebze ve meyveler tüketilmeli, bol su ve sıvı tüketilmelidir.  İyileşme sürecini desteklemek için sağlıklı besinler dengeli tüketilmelidir.

İlk birkaç gün ağrılı geçtikten sonra, hastalar kan akışını hızlandırmak ve iyileşmek için hafif hareketler kullanmaya başlarlar. 15. günden itibaren günlük ev içi aktivitelere ve kolay yürüyüşlere sorunsuz bir şekilde başlanabilir. 

Ameliyattan sonraki ilk  hafta yorucu sporlar ve karın kası egzersizleri önerilmez. 6-8 haftadan sonra hafif bir tempoda egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle karın kaslarını çalıştıran sporlarda 6 ay beklemek gerekir.

 

Karın Germe Sonrası Yüzme ve Güneşlenme Ne Zaman Yapılmalı?

 

2 haftanın sonunda iyileşme süreci sorunsuz ilerleyen hastaların ameliyat yaraları kapanıyor ve yara izleri sorunsuz iyileşiyorsa denizde yüzmek bu hastalar için iyidir. Ancak açık yaralarda enfeksiyon riski olduğundan yara kapanana kadar bekleyin.  Ayrıca kapalı yara ve iyileşen iz bikininin altında kalacağından güneşe maruz kalmakta bir sakınca yoktur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası
Aklınıza Takılan Tüm Sorularınız İçin
Hemen Bize Ulaşın...