Alın Germe ve Kaş Kaldırma

Alın germe ve kaş kaldırma operasyonu, hastalara gözlerin üstündeki alana daha genç, tazelenmiş bir görünüm kazandırır. Sarkık kaşları düzeltir ve bir kişinin kızgın, üzgün veya yorgun görünmesine neden olabilecek yatay çizgileri ve olukları iyileştirir.

Alın kaldırma işleminde, alnı yumuşatmak, kaşları kaldırmak ve kaşlarını asgariye indirmek için oluklanmaya veya sarkmaya neden olan kaslar ve dokular çıkarılır veya değiştirilir. Kesiğin saç çizgisinin hemen arkasına gizlendiği geleneksel cerrahi yöntemi kullanılmaktadır.Prosedürün minimal kesilerle gerçekleştirilmesine olanak tanıyan bir görüntüleme aleti olan bir endoskop kullanabilir. Her iki teknik de benzer sonuçlar verir – daha pürüzsüz alın derisi ve daha hareketli bir görünüm.

Alın germe ve kaş kaldırma için en iyi adaylar

Alın germe ve kaş kaldırma, yaşlanmanın gözle görülür etkilerini en aza indirmek için en çok 40-60 yaş aralığında yapılır. Bununla birlikte, stres veya kas aktivitesi nedeniyle oluklar veya çatık çizgiler geliştiren her yaştan insana da yardımcı olabilir. Alçak, kalın kaş veya burun üzerinde çatlak çizgiler gibi kalıtsal durumları olan kişiler bu işlemle daha uyanık ve tazelenmiş bir görünüm elde edebilirler.

Alın kaldırma, yüze daha pürüzsüz bir genel görünüm sağlamak için genellikle bir yüz germe ile birlikte yapılır. Göz kapağı ameliyatı (Blefaroplasti), özellikle bir hastanın üst göz kapaklarında önemli bir deri çıkıntısı varsa, alın germe ile aynı anda yapılabilir. Bazen üst göz kapağı ameliyatına ihtiyaç duyduklarına inanan hastalar, alın germe ameliyatının ameliyat hedeflerini daha iyi karşıladığını fark ederler.

Klasik alın germe

Operasyon başlamadan önce saçlarınız kesi hattının her iki tarafına lastik bantlarla bağlanacaktır. Başınız tıraş edilmeyecektir, ancak doğrudan kesi hattının önünde büyüyen saçların kesilmesi gerekebilir.

Çoğu hasta için koronal kesi kullanılacaktır. Kulak hizasından başlayıp alnın üstünden başın diğer tarafından aşağıya doğru akan kulaklık benzeri bir modeli izler. Kesi genellikle saç çizgisinin oldukça arkasında yapılır, böylece iz görünmez.

Saç çizginiz yüksekse veya geriliyorsa, alnınıza daha fazla yükseklik eklemekten kaçınmak için kesi hemen saç çizgisine yerleştirilebilir. Saçları dökülen veya kel olan hastalarda, bazen kafa derisi kemiğinin doğal yapısını izleyen bir orta kafa derisi kesi önerilir. Saçınızı alnınızda aşındırdığınızda, bu tür yara izlerinin çoğu göreceli olarak göze çarpmaz hale gelir. Saç stilleri genellikle kesi kapatmaya uygun olmayan erkek hastalarda bazen yara izini gizlemek için özel planlama gereklidir.

Kelseniz veya saçlarınız inceliyorsa, cerrahınız kafa derisinin ortasına bir kesi önerebilir, böylece ortaya çıkan yara izi kafatasındaki iki kemiğin doğal birleşimini takip eder ve daha az dikkat çeker.

Kesiden geçerek, alnın derisi dikkatlice kaldırılır, böylece alttaki doku çıkarılabilir ve alın kasları değiştirilebilir veya serbest bırakılabilir. Kaşlar da yükseltilebilir ve kesi noktasındaki fazla deri kesilerek daha pürüzsüz, daha genç bir görünüm elde edilmesine yardımcı olunur.

Kesi daha sonra dikişler veya klipslerle kapatılır. Tahrişi önlemek için yüzünüz ve saçınız yıkanacak ve saçınızdaki lastik bantlar çıkarılacaktır. Bazı plastik cerrahlar herhangi bir pansuman kullanmasa da, doktorunuz kesiği gazlı bezle kapatmayı ve başı elastik bir bandajla sarmayı seçebilir.

Endoskopik alın kaldırma

Tipik olarak, bir endoskopik alın kaldırma, geleneksel prosedürle aynı hazırlık adımlarını gerektirir: saç geriye bağlanır ve kesilerin yapılacağı saç çizgisinin arkasında kesilir.

Bununla birlikte, bir uzun koronal kesi yapmak yerine, cerrahınız her biri bir inçten daha kısa olan üç, dört veya beş kısa kafa derisi kesiği yapacaktır. Bir televizyon monitörüne bağlı kalem benzeri bir kamera cihazı olan endoskop, kesilerden birine sokularak cerrahın deri altındaki kasları ve dokuları net bir şekilde görmesini sağlar. Farklı bir kesiden sokulan başka bir alet kullanılarak alın derisi kaldırılır ve daha pürüzsüz bir görünüm elde etmek için kaslar ve alttaki dokular çıkarılır veya değiştirilir. Kaşlar ayrıca cilt yüzeyinin altındaki dikişlerle veya saç çizgisinin arkasına yerleştirilen geçici sabitleme vidaları ile kaldırılabilir ve daha yüksek pozisyonlarına sabitlenebilir.

Kaldırma işlemi tamamlandığında saçlı deri kesileri dikişlerle veya klipslerle kapatılacak ve bölge yıkanacaktır. Cerrahınızın tercihine bağlı olarak gazlı bez ve elastik bir bandaj da kullanılabilir.

Ameliyattan Sonrası

Klasik alın germe ameliyatı geçiren bir hasta için ameliyat sonrası hemen deneyim, işlemi endoskopik olarak yaptıran bir hastadan önemli ölçüde farklı olabilir.

Klasik alın germe hastaları, kesi çevresinde bir miktar uyuşma ve geçici rahatsızlık yaşayabilir, bu da reçeteli ilaçlarla kontrol edilebilir. Baş ağrısına yatkın hastalar, önleyici bir önlem olarak ameliyat sırasında ek bir uzun etkili lokal anestezi ile tedavi edilebilir.

Şişliği azaltmak için ameliyattan sonra başınızı iki ila üç gün yüksekte tutmanız söylenebilir. Şişlik ayrıca yanakları ve gözleri de etkileyebilir, ancak bu yaklaşık bir hafta içinde kaybolmaya başlamalıdır.

Sinirler iyileştikçe, kafa derinizin üst kısmındaki hissizlik yerini kaşıntıya bırakabilir. Bu hislerin tamamen ortadan kalkması altı ay kadar uzun sürebilir. Bandaj kullanılmışsa, ameliyattan bir veya iki gün sonra çıkarılacaktır. Çoğu dikiş veya klips iki hafta içinde, bazen iki aşamada çıkarılır.

Kesi etrafındaki saçlarınızın bir kısmı düşebilir ve geçici olarak biraz daha ince olabilir. Normal büyüme genellikle birkaç hafta veya ay içinde devam eder. Kalıcı saç dökülmesi nadirdir.

Endoskopik alın germe hastaları bir miktar uyuşma, kesi rahatsızlığı ve hafif şişlik yaşayabilir.

Kesi yeri ağrısı genellikle minimumdur, ancak gerekirse ilaçla kontrol edilebilir. Endoskopik alın germe hastaları, klasik alın germe ameliyatı geçiren hastalarda genellikle daha az kaşıntı hissi yaşarlar.

Kesileri kapatmak için kullanılan dikişler veya zımbalar genellikle bir hafta içinde, geçici tespit vidaları ise iki hafta içinde alınır.

Çoğu hasta bir hafta ila 10 gün içinde işe veya okula geri döner. Endoskopik hastalar kendilerini daha erken dönmeye hazır hissedebilirler. Jogging, bükülme, ağır ev işleri, seks veya kan basıncınızı artıran herhangi bir aktivite dahil olmak üzere şiddetli fiziksel aktivite birkaç hafta boyunca sınırlandırılmalıdır. Isıya veya güneşe uzun süre maruz kalma, birkaç ay için sınırlandırılmalıdır.

Alın germe Kaş Kaldırma Sonrası

Görünür ameliyat belirtilerinin çoğu yaklaşık üç hafta içinde tamamen kaybolur. Küçük şişlikler ve morluklar özel kamuflaj makyajı ile kapatılabilir. İlk başta biraz yorgun hissedebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, ancak daha iyi görünmeye ve hissetmeye başladıkça enerji seviyeniz artacaktır.

Estetik cerrah Op. Dr. Selçuk YÜCE Ankara’da bulunan kliniğinde ve kurumsal çözüm ortaklığı yaptığı Türkiye’nin önde gelen hastanelerinde alın germe ve kaş kaldırma ile ilgili hizmet vermektedir.

Mesajlaşmaya başla!
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?